J.W. (Johan) Remkes

foto J.W. (Johan) Remkesvergrootglas

Johan Remkes (1951) is sinds 1 juli 2010 Commissaris van de Koning(in) in Noord-Holland. Hij was voorzitter van de JOVD en lid van Gedeputeerde Staten van Groningen. In de perioden oktober 1993-augustus 1998 en november 2006-juni 2010 was hij Tweede Kamerlid voor de VVD. Hij hield zich als Kamerlid onder meer bezig met economische zaken, binnenlandse zaken, belastingen, mediabeleid en Antilliaanse zaken. In het tweede kabinet-Kok was hij staatssecretaris van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Van 22 juli 2002 tot 22 februari 2007 was hij minister van Binnenlandse Zaken. In het kabinet-Balkenende I (2002-2003) was hij tevens vicepremier. In 2017 werd hij voorzitter van de Staatscommissie parlementair stelsel .

VVD
in de periode 1993-heden: lid Tweede Kamer, staatssecretaris, minister, viceminister-president, Commissaris van de Koning(in), voorzitter Staatscommissie parlementair stelsel

Voornamen (roepnaam)

Johannes Wijnandus (Johan)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zuidbroek (Gr.), 15 juni 1951

Partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 1973

Hoofdfuncties/beroepen (8/13)

  • Commissaris van de Koning (tot 30 april 2013 'van de Koningin') in Noord-Holland, vanaf 1 juli 2010
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 november 2006 tot 17 juni 2010
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 januari 2003 tot 27 mei 2003
  • eerste viceminister-president, van 18 oktober 2002 tot 27 mei 2003
  • minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, van 22 juli 2002 tot 22 februari 2007
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 mei 2002 tot 22 juli 2002
  • staatssecretaris van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (belast met volkshuisvesting en stedenbeleid), van 3 augustus 1998 tot 22 juli 2002
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 26 oktober 1993 tot 3 augustus 1998

takenpakket (bewindspersoon)
  • Was als staatssecretaris van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer belast met 1. de volkshuisvesting, inclusief duurzaam en energiezuinig bouwen en het bouwbesluit; 2. de rijkshuisvesting; 3. het stedenbeleid, inclusief het lokaal milieubeleid (het gedecentraliseerde bodem-, stank- en geluidbeleid); 4. de coördinatie van het bouwbeleid; 5. de uitvoering van de VINEX; 6. het kadaster en de vastgoedinformatie.
  • Vanaf juni 2003 was zijn takenpakket: Veiligheid, te weten AIVD, politie, rampenbeheersing en brandweer, beveiliging en crisisbeheersing, informatiebeleid en projecten; Overheidspersoneelsbeleid, waaronder Algemene Bestuursdienst, Ambtenarenwet, arbeidszaken (o.a. macro-economisch beleid) en arbeidsvoorwaarden; Openbaar bestuur, waaronder gemeente- en proviciefonds, wet gemeenschappelijke regelingen, gemeentelijke herindeling, interbestuurlijke betrekkingen, kabinetszaken, politieke ambtsdragers en politieke partijen; Constitutionele zaken, voor wat betreft de staatsinrichting en de Hoge Colleges van Staat.

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties

huidige (2/10)
  • voorzitter Staatscommissie parlementair stelsel, vanaf 27 januari 2017
  • voorzitter Raad van Toezicht Groninger Museum, vanaf 1 juli 2015

vorige (2/25)
  • waarnemend voorzitter IPO (Inter Provinciaaloverleg), van oktober 2017 tot 8 maart 2018
  • lid Bouwcommissie Perscentrum Nieuwspoort

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter commissie voor de Verzoekschriften en Burgerinitiatieven (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 2007 tot 17 juni 2010

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Diende in 1996 samen met Martin Zijlstra (PvdA) en Olga Scheltema-de Nie (D66) een initiatiefwetsvoorstel in over het intrekken van de non-activiteitsregeling voor ambtenaren die lid worden van de Tweede Kamer of het Europees Parlement. Dit voorstel werd in 1998 wet (Stb. 507). (24.701 )
  • Een in 1997 door hem samen met Dick de Cloe (PvdA) en Olga Scheltema (D66) ingediende en aangenomen motie gaf de aanzet het stopzetten van voorbereidingen voor de vorming van een stadsprovincie Haaglanden en tot een gemeentelijke herindeling van Den Haag en omgeving (25.287 )

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


als bewindspersoon (beleidsmatig) (2/18)
  • Bracht in 2006 de verkenning "De toekomst van het decentrale bestuur, het decentrale bestuur van de toekomst' uit en gaf in aansluiting daarop een commissie onder leiding van oud-premier Kok de opdracht te adviseren over versterking van de internationale concurrentiepositie van de Randstad, onder meer door het oplossen van bestuurlijke knelpunten
  • Diende in 2006 het wetsvoorstel Invoering van een beloningsstructuur voor politieke ambtsdragers in. Bij de hoogte van bezoldiging van politieke ambtsdragers is het bedrag van de bezoldiging van ministers het ijkpunt. De wet werd in 2010 in het Staatsblad gebracht. (30.693 )

als bewindspersoon (wetgeving) (2/21)
  • Bracht in 2006 samen met minister Hirsch Ballin een wijziging (Stb. 560) van de Politiewet tot stand tot invoering van een nieuw stelsel voor bewaking en beveiliging van personen, objecten en diensten. Uitgangspunt is dat de verantwoordelijkheid voor de eigen veiligheid primair ligt bij de burger zelf, de organisatie waartoe deze behoort (zoals het bedrijf waar hij werkzaam is) en het decentrale gezag. Er wordt een grondslag gecreëerd voor het aanwijzen van objecten en diensten waarvoor de rijksoverheid een bijzondere verantwoordelijkheid heeft. De bevoegdheid van de minister van BZK om de burgemeesters aanwijzingen te geven met betrekking tot de wijze waarop zij de openbare orde moeten handhaven, wordt in de wet vastgelegd. Het wetsvoorstel was in de Tweede Kamer medeverdedigd door minister Donner. (30.041 )
  • Bracht in 2006 wetten tot stand tot gemeentelijke herindeling in Midden-Limburg (van zeven naar twee gemeenten) en tot samenvoeging van de gemeenten Ambt Montfort en Roerdalen, en van Roermond en Swalmen. (30.358 , 30.359 , 30.360 )

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Sloeg tot 1993 twee keer een Tweede Kamerzetel af

uit de privésfeer
Zijn vader was tuinder

anekdotes en citaten
  • Noemde volkshuisvesting 'wonen'

verkiezingen
  • Was in 2003 bij de Tweede Kamerverkiezingen nummer 2 op de VVD-kandidatenlijst

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.