Drs. L.M.L.H.A. (Loek) Hermans

foto Drs. L.M.L.H.A. (Loek) Hermansvergrootglas

Loek Hermans (1951) was van 12 juni 2007 tot 3 november 2015 Eerste Kamerlid voor de VVD. Hij was vanaf 22 februari 2011 fractievoorzitter en in 2011 en 2015 lijsttrekker bij de Eerste Kamerverkiezingen. De heer Hermans was eerder onder meer Tweede Kamerlid (1977-1990), burgemeester van Zwolle (1990-1994), Commissaris van de Koningin in Friesland (1994-1998), minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen in het kabinet-Kok II (1998-2002) en voorzitter van MKB Nederland. Hij heeft momenteel een aantal advies- en bestuursfuncties.

VVD
in de periode 1977-2015: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, minister, Commissaris van de Koning(in)

Voornamen (roepnaam)

Louis Marie Lucien Henri Alphonse (Loek)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Heerlen, 23 april 1951

Hoofdfuncties/beroepen (6/10)

  • fractievoorzitter VVD Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 22 februari 2011 tot 3 november 2015
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 12 juni 2007 tot 3 november 2015
  • voorzitter Koninklijke Vereniging MKB-Nederland, van 1 juli 2003 tot 9 februari 2011
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 mei 2002 tot 25 juli 2002
  • minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, van 3 augustus 1998 tot 22 juli 2002
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1977 tot 24 september 1990

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties

huidige (2/11)
  • lid bestuur Stichting Instituut GAK te Hilversum
  • lid Raad van Advies "Luzac College"

vorige (2/85)
  • voorzitter Raad van Commissarissen "CBRE Real Estate Fonds"
  • voorzitter UEAPME, van 1 januari 2011 tot 1 december 2012 (pan-Europese lobbyorganisatie voor het MKB)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • voorzitter vaste commissie voor Binnenlandse Zaken en de Hoge Colleges van Staat/Algemene Zaken en Huis der Koningin (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 19 juni 2007 tot 22 maart 2011
  • voorzitter parlementaire enquêtecommissie paspoortproject (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 14 juni 1988 tot 24 september 1990

comités van aanbeveling, erefuncties etc. (2/3)
  • erelid JOVD, vanaf maart 2015
  • lid Adviesraad (ambassadeur) 'Military Talent For Business Solutions' (M4B), vanaf 2012

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Bracht in 1991 met Gert Schutte (GPV) en Frits Castricum (PvdA) een wijziging van de Enquêtewet tot stand inzake de bestraffing van meineed. Dit voorstel was ingediend door de leden De Kwaadsteniet (CDA), Joekes (VVD) en De Vries (PvdA). (19.816 )
  • Diende in 1989 een initiatiefwetsvoorstel in inzake het vrijmaken van de kabel voor nieuwe communicatiediensten en omroepprogramma's. De verdediging van dit voorstel werd later overgenomen door Dick Dees en in 2005 ingetrokken.

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Bracht in 1999 de Nota Uitbreiding tegemoetkoming studiekosten uit. Hierin wordt uiteengezet hoe het verhoogde budget (60 procent extra middelen) voor de tegemoetkoming in de studiekosten zal worden ingezet. De gelden komen beschikbaar voor ondersteuning van ouders met een relatief laag inkomen en ook ouders met een inkomen tot circa f. 60.000 komen in aanmerking voor een tegemoetkoming. De harde inkomensgrens wordt vervangen door een glijdende schaal, waardoor abrupte van de bijdrage afloop wordt voorkomen. (26.662 )
  • Ondertekende op 19 juni 1999 met 28 Europese ministers van Onderwijs de Bologna-verklaring. Hierin verklaren de ministers zich in te spannen om binnen ongeveer 10 jaar tot een Europese hoger onderwijsruimte te komen. Er wordt gestreefd naar een betere vergelijkbaarheid van diploma's, uitwisselbaarheid van studiepunten en een betere afstemming van kwaliteitszorg. Dit alles moet leiden tot een grotere mobiliteit van studenten en docenten, en tot een versterking van de competitiviteit van het Europees hoger onderwijs in de wereld.

als bewindspersoon (wetgeving) (2/9)
  • Bracht in 2002 samen met staatssecretaris Adelmund de Wet op het onderwijstoezicht (Stb. 387) tot stand. De wettelijke taken van de onderwijsinspectie worden verankerd en de verantwoordelijkheden van minister en inspectie worden duidelijker aangegeven. De onafhankelijkheid van de inspectie wordt vergroot en haar positie wordt versterkt om beter een onafhankelijke oordeelsvorming mogelijk te maken. Kerntaak is een periodieke beoordeling van de kwaliteit van het onderwijs. (27.783 )
  • Bracht in 2002 de Wet invoering van een bachelor-masterstructuur in het hoger onderwijs (Stb. 303) tot stand. Hiermee worden de keuzemogelijkheden van studenten vergroot en kunnen instellingen onderwijs ontwikkelen dat flexibel, open en internationaal georiënteerd is. Instellingen kunnen een ongedeelde of een gedeelde wo-opleidingen bieden. Bij de laatste vorm kunnen wo-bachelors automatisch doorstromen naar een aansluitende mastersopleiding. De bestaande hbo-opleidingen worden bacheloropleidingen. Een wo-master heeft recht op toegang tot een promotie. Door een wet tot invoering van accreditatie in het hoger onderwijs wordt het nieuwe systeem internationaal ingebed. (28.024 )

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn oom A.M.H.A. (Fons) Castermans was hulpbisschop van Roermond
  • Zijn vader was chef personeelszaken van de gemeente Arnhem (1957)

verkiezingen
  • Was in 1989 bij de Tweede Kamerverkiezingen nummer twee op de VVD-kandidatenlijst
  • Was in 2002 bij de Tweede Kamerverkiezingen nummer vijf op de VVD-kandidatenlijst

niet-aanvaarde politieke functies
  • fractievoorzitter VVD Tweede Kamer der Staten-Generaal, 1990 (bedankt)

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.