John Jorritsma voorgedragen als Commissaris van de Koningin in Friesland

donderdag 13 maart 2008, 9:58

Provinciale Staten van Friesland hebben John Jorritsma (VVD) voorgedragen als de nieuwe Commissaris van de Koningin in Friesland. De in Bolsward geboren Jorritsma is nu directeur van de Brabantse Ontwikkelings Maatschappij (BOM). Daarvoor was hij onder meer burgemeester van de Brabantse gemeente Cranendonck. Jorritsma is de vierde liberale commissaris op rij. Hans Wiegel, Loek Hermans en Ed Nijpels gingen hem voor.

De 51-jarige Jorritsma is de Friese taal niet machtig. Dat was wel een belangrijke wens van de Friese bevolking, die in een enquête ondervraagd is over het profiel van de nieuwe ambtsdrager. Toch zijn de Friese staten daar overheen gestapt. Jorritsma heeft ervaring zowel in het openbaar bestuur als in het bedrijfsleven. Bovendien spreekt hij wel vloeiend Frans, Duits en Engels en heeft hij aangegeven Fries te willen leren.

De ministerraad zal uiteindelijk beslissen of hij de voordracht zal volgen. Dat gebeurt vrijwel altijd.

bron: anp


verwant nieuws

Overzicht Commissarissen van de Koning(in) in Friesland sinds 1850

Brok, A.A.M. Brok, A.A.M., vanaf 1 maart 2017
Leemhuis-Stout, J.M. Leemhuis-Stout, J.M., van 13 september 2016 tot 1 maart 2017
Jorritsma, J.A. Jorritsma, J.A., van 16 mei 2008 tot 12 september 2016
Nijpels, E.H.Th.M. Nijpels, E.H.Th.M., van 1 januari 1999 tot 1 mei 2008
Hermans, L.M.L.H.A. Hermans, L.M.L.H.A., van 25 april 1994 tot 3 augustus 1998
Wiegel, H. Wiegel, H., van 16 juni 1982 tot 1 februari 1994
Rijpstra, H. Rijpstra, H., van 16 juni 1970 tot 16 juni 1982
Linthorst Homan, H.P. Linthorst Homan, H.P., van 1 december 1945 tot 1 juni 1970
Haan, A.W. Haan, A.W., van 7 mei 1945 tot 1 december 1945
Harinxma thoe Slooten, P.A.V. baron vanHarinxma thoe Slooten, P.A.V. baron van, van 1 september 1909 tot 19 november 1945
Harinxma thoe Slooten, B.Ph. baron vanHarinxma thoe Slooten, B.Ph. baron van, van 1 september 1878 tot 1 september 1909
Panhuys, J.E. baron vanPanhuys, J.E. baron van, van 1 augustus 1850 tot 9 juni 1878

Voor 1850 was de titel voor deze functie gouverneur:

Gouverneurs van Fiesland 1814-1850

Panhuys, J.E. baron vanPanhuys, J.E. baron van, van 1 december 1848 tot 20 december 1849
Sytzama, M.P.D. baron vanSytzama, M.P.D. baron van, van 19 oktober 1840 tot 15 juli 1848
Zuylen van Nijevelt, J.A. baron vanZuylen van Nijevelt, J.A. baron van, van 16 november 1826 tot 29 maart 1840
Aebinga van Humalda, I. Aebinga van Humalda, I., van 29 april 1814 tot 3 november 1826