functie(s) in de periode 1945-1970: Commissaris van de Koning(in)
Personalia
voornamen (roepnaam)
Henri Peter (Harry)
titulatuur en naam
Mr. H.P. Linthorst Homan Henri Peter (Harry)
geboorteplaats en -datum
Assen, 29 mei 1905
overlijdensplaats en -datum
Wapenveld (gem. Heerde), 3 februari 1989
Partij/stroming
partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie)
Hoofdfuncties/beroepen (5/9)
- directiesecretaris N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, van 1939 tot 1942
- gedetacheerd bij het ministerie van Binnenlandse Zaken te Londen, van januari 1944 tot oktober 1944
- hoofd sectie binnenlands bestuur, Militair Gezag, van oktober 1944 tot 1 september 1945
- sous-chef Militair Gezag, van 1 september 1945 tot 1 december 1945
- Commissaris van de Koningin in Friesland, van 1 december 1945 tot 1 juni 1970 (benoemd bij K.B. van 19 november 1945)
U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.
Nevenfuncties (4/14)
- lid Raad van Commissarissen Amsterdamsche Bank
- vicevoorzitter Stichting Steun Wettig Gezag
- lid Raad voor de Emigratie, vanaf 6 november 1952
- lid Raad van Adviseurs AMRO-Bank
U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.
Opleiding
In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.
Wetenswaardigheden
algemeen
- Moest na de bevrijding als sectiehoofd van het Militair Gezag zijn eigen broer mededelen, dat deze was gestaakt als CdK van Groningen.
- Was de eerste niet-adellijke Commissaris van de Koningin in Friesland
uit de privésfeer
- Ging in 1943 van Eindhoven naar Brussel, Parijs en Toulouse over de Pyreneeën via Saragossa en drie Spaanse gevangenissen naar Madrid en Gibraltar naar Londen.
anekdotes en citaten
- Op 5 december 1943 speelde hij in Madrid in de woning van de ambassadeur voor Sinterklaas
- Toen Schermerhorn in het najaar van 1945 tegen Wilhelmina zei, dat Beel tevergeefs Linthorst Homan had aangezocht voor het ambt van CdK van Friesland, maar dat deze vond dat hij daar als Drent niet op zijn plaats was, antwoordde het staatshoofd "zeg tegen Harry Homan dat - als zijn vader nog had geleefd - hij ongetwijfeld zou hebben gezegd: Harry, je hoort dit te doen". Homan wilde het toen wel doen maar met een proeftijd van twee jaar. Hij zou het vijfentwintig jaar blijven.
pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"kapitein George Laurent" (in 1943 in Frankrijk in de illegaliteit)
Publicaties van/over
literatuur/documentatie
- R. de Bruin, "Het nieuwe Europa. Hans Linthorst Homan, lid van de Hoge Autoriteit (1962-1967)", in: G. Voerman e.a. (red.), "De Nederlandse eurocommissarissen", 67
- Ned. Patriciaat, 1964
Familie/gezin
In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.