Mr. S.J.M. (Stef) Dijkman

foto Mr. S.J.M. (Stef) Dijkman
Bron: Fotobureau Stokvis

Uit de KVP afkomstige volkshuisvestingsspecialist in de CDA-fractie. Trok al direct bij zijn aantreden in 1977 aandacht door zich als enige voormalige KVP'er te voegen bij de zes uit de ARP afkomstige loyalisten die het kabinet-Van Agt slechts gedoogden. Nam met de oppositie en een minderheid uit de CDA-fractie principieel stelling tegen kernwapens en tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Een dissident zonder veel vertoon. Dat in tegenstelling tot zijn collega Jan Nico Scholten met wie hij veel optrok. Het duo 'Stef en ik', zoals zij werden aangeduid, werd in december 1983 wegens verregaande deloyaliteit uit de fractie gezet. Ze vormden een eigen fractie, maar begin 1985 stapte hij over naar de PPR-fractie.

CDA, groep-Scholten/Dijkman (ex-CDA), PPR
in de periode 1977-1986: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Stephanus Jacobus Maria (Stef)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Maartensdijk (Utr.), 20 september 1935

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen Democratisch Appèl), van 11 oktober 1980 tot 8 december 1983
  • partijloos, van 8 december 1983 tot 18 april 1985
  • PPR (Politieke Partij Radikalen), van 18 april 1985 tot 16 februari 1991

lid tussentijds gevormde fractie(s)
groep-Scholten/Dijkman, van 8 december 1983 tot 18 april 1985 (daarna lid PPR-Tweede Kamerfractie, tot 3 juni 1986)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1977 tot 3 juni 1986
  • directiesecretaris NCIV (Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting) te De Bilt, van 1973 tot 1977
  • bedrijfsjurist bouwbedrijf "WILMA" te 's-Gravenhage, van 1972 tot 1973

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

vorige (2/3)
  • voorzitter huurcommissie Noord-Holland
  • lid bestuur Nederlandse Stichting Vluchtelingen

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • voorzitter vaste commissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 1 december 1982 tot 26 januari 1984
  • voorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel Wet op de stads- en dorpsvernieuwing (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 28 april 1982 tot 3 maart 1983

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was volkshuisvestingswoordvoerder van het CDA in de Tweede Kamer. Hield zich verder onder meer bezig met ruimtelijke ordening en justitie.

opvallend stemgedrag (0/12)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/7)
  • Trad 8 december 1983 met Jan-Nico Scholten n.a.v. een conflict uit de CDA-fractie en vormde de fractie Scholten/Dijkman
  • Kreeg begin juni 1983 van het fractiebestuur de waarschuwing dat hij niet langer als woordvoerder mocht optreden, als hij zou doorgaan met het verkondigen van persoonlijke, van de fractie afwijkende standpunten.
  • Had in 1982 een door zijn partij erkend gravamen (gewetensbezwaar) tegen plaatsing van kruisraketten in Nederland

uit de privésfeer
  • Groeide op in West-Friesland
  • Zijn echtgenote is advocaat
  • Zijn vader was spoorwegbeambte

verkiezingen
  • Was in 1986 bij de Tweede Kamerverkiezingen nummer 4 op de PPR-kandidatenlijst

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.