Jhr. C.M. Storm van 's-Gravesande

foto Jhr. C.M. Storm van 's-Gravesande
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Vooraanstaand, onafhankelijk Tweede Kamerlid uit Overijssel. Vertegenwoordigde eerst het district Deventer en later Steenwijk. Deskundig op het gebied van waterstaat en defensie. Maakte deel uit van de enquêtecommissie Zwolsche Diep. Bemiddelde in 1854 bij een conflict tussen minister Forstner van Dambenoy en het Kamerlid Van Zuylen van Nijevelt en in 1873 bij een conflict tussen minister Van Limburg Stirum en De Roo van Alderwerelt. Had overigens de naam zelf nogal kort aangebonden te zijn. Regelmatig tweede op de voordracht voor het Voorzitterschap van de Kamer.

moderaat of gematigd liberaal, 'pragmatisch' liberaal, conservatief-liberaal
in de periode 1847-1880: lid Tweede Kamer, staatsraad in buitengewone dienst

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Carel Marius

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 16 mei 1809

overlijdensplaats en -datum
Deventer, 8 juli 1880

3.

Partij/stroming

stroming(en)
onafhankelijk, gematigd liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (9/13)

  • lid Provinciale Staten van Overijssel, van 1 juli 1845 tot 9 november 1847 (voor de steden, Deventer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 9 november 1847 tot 13 februari 1849 (voor Overijssel)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Deventer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Deventer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 17 september 1856 (voor het kiesdistrict Deventer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 november 1856 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Steenwijk)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Steenwijk)
  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, van 15 november 1867 tot 8 juli 1880
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 15 september 1879 (voor het kiesdistrict Steenwijk)

officiersrangen (2/3)
  • eerste luitenant der genie, van 1 oktober 1836 tot 1 september 1842 (ontslag op eigen verzoek bij K.B. van 20 juni 1842)
  • kapitein der genie b.d., 1 september 1842 (trad als zodanig uit dienst)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Comité van Defensie, van 1847 tot 1879
  • lid Raad van Commissarissen Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen ("S.S."), omstreeks 1876

afgeleide functies, presidia etc. (2/15)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1872 tot februari 1873
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1873 tot november 1873

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Stemde in 1867 tegen de (verworpen) begroting van Buitenlandse Zaken
  • Stemde op 23 maart 1868 vóór de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in november 1866, en in september 1867, 1869, 1870, 1871, 1872, 1873. 1874, 1875, 1876 en 1877 als tweede op de voordracht gezet voor het Tweede Kamervoorzitterschap
  • Was enkele malen waarnemend Tweede Kamervoorzitter

uit de privésfeer (3/4)
  • Zijn moeder overleed in 1818; zijn stiefmoeder in 1824. Zijn vader hertrouwde in 1828 voor de tweede maal
  • Zijn vader was koopman in de firma "Van Gennep en Zn." en gemeentesecretaris te Rotterdam (1839-1860)
  • Zijn vader was achtereenvolgens getrouwd met een aangetrouwde nicht van E.P. de Monchy (Tweede Kamerlid), een nicht (oomzegger) van M. Bowier (lid Staten-Generaal en Eerste Kamerlid) en een tante van J.L. Nierstrasz (Tweede Kamerlid)

verkiezingen (3/13)
  • Versloeg in 1871 J.W. Gefken (a.r.)
  • Versloeg in 1875 L.W.Ch. Keuchenius (a.r.)
  • Was in 1879 geen kandidaat

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.