J.K.H. de Roo van Alderwerelt

foto J.K.H. de Roo van Alderwerelt
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

In het midden van de negentiende eeuw de belangrijkste liberale defensiewoordvoerder. Officier, maar bovenal politicus. Was betrokken bij de val van diverse ministers van Oorlog. Pleitbezorger van een volksleger, afschaffing van de plaatsvervanging bij het leger en van een vast defensiestelsel. Als kritische en ambitieuze officier overgeplaatst van Den Haag naar Leeuwarden en door de Friezen tot Tweede Kamerlid gekozen. Gezaghebbend in eigen kring en gevreesd door ministers. Kon door ziekte en zijn vroege dood als minister in het kabinet-Kappeyne van de Coppello weinig tot stand brengen.

liberaal
in de periode 1866-1878: lid Tweede Kamer, minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Karel Hendrik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Harderwijk, 6 augustus 1832

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 29 december 1878

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal
  • Kappeyniaan

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/9)

  • eerste luitenant, achtste regiment Grenadiers en Jagers te 's-Gravenhage, van 1 maart 1858 tot 1 juni 1864
  • kapitein, eerste regiment infanterie te Leeuwarden, van 1 juni 1864 tot 19 november 1866
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 1 september 1874 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 oktober 1874 tot 3 november 1877 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)
  • minister van Oorlog, van 3 november 1877 tot 29 december 1878
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 december 1877 tot 29 december 1878 (voor het kiesdistrict Leeuwarden)

officiersrangen (2/4)
  • kapitein der infanterie, van 21 mei 1864 tot 1 september 1874 (sinds 19 november 1866 buiten dienst)
  • majoor der infanterie buiten dienst, van 1 september 1874 tot 3 november 1877

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid commissie voor het verslag omtrent de mobilisatie in 1870 (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 1871 tot 1872
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1877 tot november 1877

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Stemde in december 1873 tegen de begroting van Marine. De verwerping daarvan leidde tot het aftreden van minister Brocx.
  • Was in 1874 één van de acht liberalen die tegen artikel 1 van de ontwerp-Censuswet stemde, waardoor dit voorstel sneuvelde

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/6)
  • Hij nam in 1877 ontslag uit militaire dienst, omdat hij niet als mindere tegenover de kolonels en generaals in de Tweede Kamer wilde staan
  • Toen hij minister van Oorlog werd, liet hij zich herkiezen tot lid van de Tweede Kamer en combineerde het Kamerlidmaatschap en het ministerschap
  • Trachtte na het uitbreken van zijn ziekte, vanaf zijn ziekbed te regeren, maar dit lukte niet en de Kamer drong aan op zijn ontslag

uit de privésfeer (3/6)
  • Zijn echtgenote was een kleindochter van D.M.G. Heldewier, lid Wetgevende Vergadering en lid Notabelenvergadering
  • Zijn schoonvader was gemeenteraadslid in Den Haag
  • Zijn vader was majoor der infanterie

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg in 1874 bij een tussentijdse verkiezing o.a. C.J. de Bordes
  • Versloeg in 1875 bij de periodieke verkiezingen C.J. de Bordes
  • Versloeg in 1877 bij de tussentijdse verkiezing na zijn benoeming tot minister A. Kerdijk en jhr. A.F. de Savornin Lohman

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.