M.E. (Rie) Lips-Odinot

foto M.E. (Rie) Lips-Odinot
Bron: IISG

Hilversumse timmermansdochter, die in de jaren vijftig Tweede Kamerlid voor de CPN was. Van huis uit sociaaldemocrate. In de jaren dertig actief bij de hulpverlening aan strijders in de Spaanse burgeroorlog en aan Joodse vluchtelingen uit Duitsland. Werd opgesloten in kamp Ravensbrück. Werd daar communist. Kwam in de Koude-Oorlogjaren in de Kamer en voerde het woord over zaken als voogdij, adoptie, maatschappelijk werk en vrouwenemancipatie. Ook actief als gemeenteraads- en Statenlid. Brak in 1958 na de destalinisatie met de CPN en sloot zich aan bij de groep-Gortzak/Wagenaar.

CPN, groep-Gortzak (ex-CPN)
in de periode 1951-1959: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Maria Elizabeth (Rie)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • M.E. Odinot, van 4 mei 1908 tot 9 mei 1928
  • M.E. Nobbe-Odinot, van 9 mei 1928 tot 6 oktober 1948
  • M.E. Lips-Odinot, vanaf 6 oktober 1948

geboorteplaats en -datum
Hilversum, 4 mei 1908

overlijdensplaats en -datum
Hilversum, 26 januari 1998

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), omstreeks 1933 tot 1940
  • CPN (Communistische Partij van Nederland), van 1945 tot april 1958 (geroyeerd)
  • Brug-groep, van april 1958 tot juni 1959
  • SWP (Socialistische Werkers Partij), van 12 juni 1959 tot 18 december 1965
  • PSP (Pacifistisch-Socialistische Partij), van december 1965 tot 1973

lid tussentijds gevormde fractie(s)
groep-Gortzak, van 15 april 1958 tot 20 maart 1959

verwante partij
PvdA, 1973

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 20 maart 1959
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 oktober 1951 tot 3 juli 1956 (werd in 1952 op 17 juli toegelaten)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 8 november 1949 tot 6 juni 1962
  • lid gemeenteraad van Hilversum, van 5 september 1946 tot 6 december 1949 (beëindigd i.v.m. haar reis naar China)

gevangenschap/internering
  • geïnterneerd doorgangskamp te Schoorl, vanaf 25 juni 1941
  • geïnterneerd concentratiekamp te Amersfoort
  • geïnterneerd concentratiekampen te Düsseldorf, Hannover, Hamburg en Berlijn
  • geïnterneerd concentratiekamp Ravensbrück, van 1942 tot 1 mei 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid Raad van Commissarissen van de arbeidersbouwvereniging "Ons Ideaal" te Hilversum, van 1948 tot 1973
  • voorzitter Nederlandse Vrouwenbeweging, van 1953 tot 1958 (beëindigd i.v.m. haar royement uit de CPN)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met volksgezondheid, maatschappelijk werk, justitie (voogdij, adoptie), sociale zaken en defensiepersoneel
  • Interpelleerde op 29 maart 1957 minister Zijlstra over de verhoging van de margarineprijs

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In april 1958 trad zij met Wagenaar, Gortzak en Brandsen uit de CPN-fractie en werd zij geroyeerd als partijlid. Zij stelden hun zetel echter niet beschikbaar, maar vormden de groep-Gortzak.

uit de privésfeer (3/7)
  • Haar vader was werkzaam bij een timmerman; later aannemer, maar ging failliet en kwam zonder werk
  • Haar tweede echtgenoot was kleermaker/coupeur
  • Haar eerste echtgenoot was kantoorbediende. Hij overleed in concentratiekamp Dachau.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.