J. (Jacques) Tichelaar

foto J. (Jacques) Tichelaar

Vakbondsman uit Heerenveen, die ten tijde van het kabinet-Balkenende IV fractievoorzitter van de PvdA was. Was als secondant van Wouter Bos betrokken geweest bij de vorming van dat kabinet. Als voormalige bestuurder van de Algemene Onderwijsbond gold hij als een bekwaam en integer onderhandelaar, die zaken op scherp kon zetten. Als Tweede Kamerlid, wat hij in 2002 werd, hield hij zich onder meer bezig met onderwijs, economische zaken en arbeidsparticipatie. Verder was hij voorzitter van de vaste commissie voor Financiën. Aan zijn fractievoorzitterschap kwam al na een jaar een einde door gezondheidsproblemen. Een jaar later werd hij commissaris van de Koning(in) in Drenthe. Per 1 maart 2017 stapte hij op vanwege een aanbestedingsaffaire. Bevlogen politicus die zich tamelijk direct uitdrukte (hij werd omschreven als 'straatvechter'), maar die ook kon relativeren.

PvdA
in de periode 2002-2017: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jacques (Jacques)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Heerenveen, 2 januari 1953

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 1 augustus 1976

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • Commissaris van de Koning (tot 30 april 2013 'van de Koningin') in Drenthe, van 1 mei 2009 tot 1 maart 2017
  • fractievoorzitter PvdA Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 februari 2007 tot 22 april 2008 (vanwege ziekte nam vanaf 22 januari 2008 Mariëtte Hamer voor hem waar)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 mei 2002 tot 1 mei 2009
  • voorzitter Aob (Algemene Onderwijsbond), van 1 april 1994 tot 1 juni 2002 (gekozen 24 januari 1994)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/5)
  • 'verkenner' knelpunten tijdelijke leerkrachten bijzonder onderwijs, vanaf november 2016
  • voorzitter Stichting Waterprojecten Oost-Indië

vorige (2/8)
  • voorzitter Prins Bernhard Cultuurfonds Drenthe
  • onafhankelijk voorzitter cao-overleg voor de verpleeg- en verzorgingshuizen, de thuiszorg, kraamzorg en de jeugdgezondheidszorg (VVT), 2014

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter vaste commissie voor Financiën (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 3 oktober 2002 tot 4 april 2007
  • voorzitter vaste commissie voor Economische Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 2 juli 2008 tot 22 april 2009

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/5)
  • Stapte op 1 maart 2017 op als Commissaris van de Koning, nadat hij onder vuur was gekomen door het noemen van het bedrijf van zijn schoonzus voor een overheidsopdracht. Het was de laatste in een reeks kwesties waardoor de steun voor Tichelaar in de Provinciale Staten leek te zijn weggevallen.
  • Vanwege hartproblemen sinds 21 januari 2008 tijdelijk op non-actief
  • Trad tijdens de formatie 2006/2007 bij de onderhandelingen over het ontwerp-regeerakkoord op als secondant van fractievoorzitter Bos

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"het oliemannetje"

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.