Dr. D. (Dick) de Zeeuw

foto Dr. D. (Dick) de Zeeuw
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Bevlogen, idealistische christen-humanist. Wetenschapper en progressief politicus, die probeerde de verbinding tussen politiek en wetenschap tot stand te brengen. In Wageningen directeur van het Instituut voor toepassing van atoomenergie in de landbouw. In 1970 KVP-Eerste Kamerlid en een jaar later voorzitter van die partij als opvolger van Van der Stee. Wilde van de KVP een open partij maken die naast het evangelie ook andere inspiratiebronnen zou erkennen en dus niet langer exclusief christelijk zou zijn. Hetzelfde streefde hij na in het fusieproces naar het CDA. Gevestigde krachten in KVP, ARP en CHU verhinderden dit, waarna hij aftrad als voorzitter. Na een mislukte poging om als groep Resoluut-De Zeeuw een nieuwe partij te stichten, trad hij toe tot de PvdA, waarin hij echter nooit een rol van betekenis heeft gespeeld.

KVP
in de periode 1970-1975: lid Eerste Kamer, partijvoorzitter

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Dick (Dick)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Tandjong Poera (Sumatra, Ned.-Indië), 24 januari 1924

overlijdensplaats en -datum
Bangkok (Thailand), 18 februari 2009

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), van 1952 tot 1976
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 26 mei 1977

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • voorzitter College van Bestuur, Landbouw-Hogeschool (vanaf 1 september 1986 Landbouwuniversiteit) te Wageningen, van 1985 tot 1 september 1989
  • bijzonder hoogleraar organisatie en coördinatie van toegepast biologisch onderzoek, Katholieke Universiteit Nijmegen, van 1982 tot 1 december 1989
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 3 maart 1970 tot 18 augustus 1975

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/15)

  • voorzitter International Dialogues Foundation, vanaf maart 1993
  • plaatsvervangend voorzitter Commissie voor de milieu-effectenrapportage, vanaf 1 juli 1992

afgeleide functies, presidia etc.
  • plaatsvervangend voorzitter vaste commissie voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 25 mei 1971 tot 18 augustus 1975
  • voorzitter vaste commissie voor het Wetenschapsbeleid en Wetenschappelijk Onderwijs (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 24 augustus 1971 tot 18 augustus 1975

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder hoger onderwijs, wetenschapsbeleid en milieuhygiëne van de KVP-Eerste Kamerfractie

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was als lid van de zgn. 'Amersfoortse Groep' waarin voorstanders van een progressief en open CDA zich hadden verenigd. Bij zijn aftreden als KVP-voorzitter speelde ook mee dat hij niet altijd een consistente strategie volgde.
  • Richtte met enkele andere progressieve katholieken de beweging Resoluut op, die aansluiting zocht bij D'66. Toen dat op niets uitliep, sloot hij zich aan bij de PvdA.

uit de privésfeer (3/6)
  • Zijn vader was administrateur bij de Bataafsche Petroleum Maatschappij
  • Zijn zoon was hoogleraar milieu-economie
  • Zijn tweelingbroer Aart was directeur-generaal van de Landbouw

verkiezingen
  • Was in 1966 kandidaat in en werd in 1971 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.