Mr. P.H. Saaymans Vader

foto Mr. P.H. Saaymans Vader
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Braaf en rechtschapen Zeeuwse volgeling van Groen van Prinsterer, die op 67-jarige leeftijd in de Tweede Kamer kwam. Zoon van de burgemeester van Kortgene. Was voor hij in de Kamer kwam rechtbankgriffier en rechter in Goes. Stond bekend als een beminnelijke grijsaard, die slechts een bescheiden politieke rol speelde. Bij zijn vertrek uit de Kamer was hij bijna 80 jaar en werd hij gehinderd door doofheid. Hij overleed op 91-jarige leeftijd.

antirevolutionair
in de periode 1866-1879: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Pieter Hendrik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zierikzee, 17 juli 1799

overlijdensplaats en -datum
Biezelinge (gem. Kapelle, Zld.), 18 maart 1891

begraafplaats en -datum
Eversdijk, 21 maart 1891

3.

Partij/stroming

stroming(en)
antirevolutionair

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • lid gemeenteraad van Goes, van 30 september 1852 tot september 1867 (korte onderbreking in september-oktober 1857)
  • rechter Arrondissementsrechtbank te Goes, van 16 juni 1857 tot 1 augustus 1867 (benoemd bij K.B. van 15 mei)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Goes)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 14 september 1879 (voor het kiesdistrict Goes)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder andere over onderwijs, militaire zaken, koloniale zaken, spoorwegen, justitie en financiën
  • Stemde in 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was burgemeester van Kortgene
  • Een zoon van hem was burgemeester van Vrijenban

anekdotes en citaten
  • Zijn haardos vatte eens vlam toen hij, om het beter te kunnen horen, te dicht in de richting van de ministerstafel boog, waarop een kaars stond

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in november 1866 J.H. de Laat de Kanter (lib.) na herstemming
  • Versloeg in januari 1868 C.J. Pické (lib.)
  • Werd in 1871 en 1875 in de eerste stemmingsronde gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.