Mr. A. (Ab) de Roos

foto Mr. A. (Ab) de Roos
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Prominent socialistisch volksonderwijsman, die jarenlang wethouder van onderwijs en jeugdzorg in Amsterdam was en woordvoerder onderwijs van de PvdA in de Eerste Kamer. Kwam uit een onderwijzersgezin en werd zelf eveneens onderwijzer. Was later lange tijd voorzitter van de Vereniging voor Volksonderwijs. Zette zich in Amsterdam tevens in voor bevordering van het culturele leven. Werd in 1962 lid van de Raad van State. Zijn echtgenote Corrie, een dochter van Jan Oudegeest, was gelijktijdig met hem Tweede Kamerlid voor de PvdA.

PvdA
in de periode 1956-1975: lid Eerste Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Albertus (Ab)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 12 januari 1900

overlijdensplaats en -datum
Baarn, 22 januari 1978

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), van 1925 tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 11 september 1962
  • wethouder (van publieke werken) van Amsterdam, van 4 september 1962 tot 1 november 1962 (locoburgemeester)
  • lid Raad van State, van 1 november 1962 tot 1 februari 1975 (benoemd bij K.B. van 10 september 1962)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • lid bestuur VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten), van februari 1957 tot november 1962
  • lid College van Curatoren Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, omstreeks 1966

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • lid afdeling Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (Raad van State)
  • lid afdeling geschillen van bestuur (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder onderwijs en verkeer en waterstaat van de PvdA-Eerste Kamerfractie

9.

Wetenswaardigheden

verkiezingen
  • Werd in 1956 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.