Drs. F.J.W. (Frans) Gijzels

foto Drs. F.J.W. (Frans) Gijzelsvergrootglas

Hardwerkende katholieke burgemeesterszoon uit Limburg die na studie economie vele jaren zowel wethouder van Eindhoven was als secretaris van een grote Kamer van Koophandel. Daarnaast actief in diverse bestuursfuncties op het gebied van de middenstand. Staatssecretaris voor middenstandszaken in het kabinet-De Quay. Gemoedelijke sportieve zuiderling, die zijn loopbaan besloot als burgemeester van Heerlen.

KVP
in de periode 1961-1964: lid Tweede Kamer, staatssecretaris

voornamen (roepnaam)

Frans Joseph Willem (Frans)

personalia

geboorteplaats en -datum
Sittard, 24 november 1911

overlijdensplaats en -datum
Heerlen, 23 april 1977

levensbeschouwing
Rooms-Katholiek

partij/stroming

partij(en)
KVP (Katholieke Volkspartij)

hoofdfuncties en beroepen

  • adjunct-secretaris Kamer van Koophandel voor Oostelijk Noord-Brabant, van 1933 tot 1950
  • kapitein Militair Gezag
  • wethouder (van financiën en bedrijven) van Eindhoven, van 2 oktober 1945 tot 14 september 1961 (1958-1963 locoburgemeester)
  • lid tijdelijke gemeenteraad van Eindhoven, van 22 november 1945 tot 2 september 1946
  • lid gemeenteraad van Eindhoven, van 2 september 1946 tot 14 september 1961
  • secretaris Kamer van Koophandel voor Oostelijk Noord-Brabant, van 1950 tot september 1961
  • staatssecretaris van Economische Zaken (onder andere belast met middenstand en toerisme), van 14 september 1961 tot 24 juli 1963
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 2 juli 1963 tot 1 september 1964
  • burgemeester van Heerlen, van 1 februari 1964 tot 1 december 1976
  • lid Provinciale Staten van Limburg, van 2 juni 1966 tot 3 juni 1970

partijpolitieke functies

  • fractievoorzitter KVP Provinciale Staten van Limburg, van juni 1966 tot juni 1970

nevenfuncties

  • voorzitter Middenstandsvereniging te Eindhoven, van 1945 tot 1947
  • voorzitter NRKM (Nederlandse Rooms-Katholieke Middenstandsbond), afdeling Eindhoven, van 1946 tot 1957
  • lid Commissie van Advies voor de borgstellingsfondsen voor kleine middenstanders, omstreeks 1946
  • voorzitter Vereniging van Borginstellingsfondsen, tot 1961
  • lid bestuur ETI (Economisch-Technologisch Instituut) te Tilburg, tot 1961
  • lid bestuur Brabantse Productiviteitscommissie, tot 1961
  • secretaris-penningmeester Borgstellingsfonds Oostelijk Noord-Brabant, tot 1961
  • voorzitter Raad voor sociaal-economische vorming, Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, tot 1961
  • lid Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad, van september 1963 tot september 1964
  • voorzitter NRKM (Nederlandse Rooms-Katholieke Middenstandsbond), afdeling Eindhoven, vanaf 1963
  • lid bestuur ETI (Economisch-Technologisch Instituut) te Tilburg, vanaf 1963
  • voorzitter Industrieschap Oostelijke Mijnstreek, vanaf februari 1964
  • lid Gasadviescommissie, omstreeks 1967
  • voorzitter Welterhof
  • voorzitter bestuur Hotelschool te Maastricht

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
  • beschermheer Koninklijke Schutterij "Sint Sebastianus" te Heerlerheide
  • beschermheer drumband "Molenberg"
  • beschermheer Koninklijk Heerlens Mannenkoor "Sint Pancratius"

opleiding

lager-/basisonderwijs
  • R.K. lagere school te Sittard, van 1917 tot 1923

voortgezet onderwijs
  • h.b.s.-b, R.K. "Bisschoppelijk College" te Sittard, van 1923 tot 1928

academische studie
  • economie, R.K. Handelshoogeschool te Tilburg, van 1928 tot 1935

activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met financiële en economische aangelegenheden

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Diende in 1962 samen met minister Veldkamp de ontwerp-Drank- en Horecawet in. Dit voorstel werd in 1964 in het Staatsblad gebracht. (6.811)
  • Bracht in 1962 een nota inzake het toerisme uit. Daarin werd voor het eerst de gedachte van vakantiespreiding (in tijd en ruimte) in een regeringsstuk vastgelegd. Er kwam een garantieregeling voor de financiering van hotelbouw en van vakantiebungalows. In de nota werd ook aandacht besteed aan kwaliteitsverbetering van kampeervoorzieningen en voor bevordering van toerisme vanuit het buitenland. (6.900-XIII, nr. 6)
  • Verdedigde in 1963 in de Tweede Kamer samen met staatssecretaris Scholten de in 1961 ingediende nota inzake reclametelevisie

als bewindspersoon (wetgeving)
  • Bracht in 1962 de Wet op de Registeraccountants (Stb. 258) tot stand. Deze bepaalt dat er een orde van registeraccountants is, die bestaat onder de naam Nederlands Instituut van Registeraccounants. Deze organisatie moet de goede beroepsuitoefening bevorderen en opleidingen verzorgen. De Orde kan verordeningen maken, waaraan de leden gebonden zijn. De wet regelt inrichting en werkwijze van en toezicht op de Orde. Er wordt daarnaast een accountantsregister ingesteld. Het wetsvoorstel was in 1959 ingediend door staatssecretaris Veldkamp. (5.519)
  • Bracht in 1962 de Wet Overgangsregeling inzake de wederverkoop van brood (Stb. 465) tot stand. Hierdoor werd het ook voor andere levensmiddelenzaken dan brookbakkerijen (opnieuw) toegestaan om brood te verkopen. Sinds 1941 was deze mogelijkheid sterk beperkt. De uitvoering van de nieuwe regeling kwam in handen van het Productschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. (6.708)
  • Bracht in 1963 de Wet tot oprichting en exploitatie van het Congresgebouw tot stand. (6.367)
  • Bracht in 1963 de Benelux Merkenwet (Stb. 221) tot stand. Deze wet geeft goedkeuring aan het op 19 maart 1962 te Brussel ondertekende verdrag met een eenvormige wet inzake de warenmerken (handels- en fabrieksmerken). Een merk geeft de houder daarvan een uitsluitend recht de waren waarvoor het recht is verkregen, van dit merk te voorzien. Anderen mogen dat merk dan niet verbinden aan soortgelijke waren en mogen niet handelen in nagemaakte artikelen. Het Bureau voor Industrieel Eigendom wordt als centrale bewaarplaats voor warenmerken aangewezen. (7.043)
  • Bracht in 1963 een nieuwe Wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken (Stb. 286) tot stand. De nieuwe wet sluit aan bij ontwikkelingen waardoor de kamers steeds meer behartiger van economische belangen van handel en nijverheid zijn geworden. Er wordt verder een verbinding gemaakt met de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie door bedrijfslichamen de mogelijkheid te geven bij de uitvoering van regionale werkzaamheden te laten maken van de kamers van koophandel. (6.951)
  • Bracht in 1963 samen met onder meer De Quay en Toxopeus de Vorderingswet (Stb. 587) tot stand, die bijvoorbeeld in geval van oorlog het vorderen van goederen door de landsoverheid regelt. (5.348)

wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1959 gepasseerd voor het burgemeesterschap van Eindhoven

uit de privésfeer
  • Vervulde bij zijn afscheid als wethouder ruim veertig functies in het Eindhovense economische leven
  • Een broer van hem was burgemeester van Wijlré (1946-1954) en van Susteren (1954-1972)
  • Zijn vader was burgemeester van Vlierden (1901-1904) en van Sittard (1904-1926)

woonplaats(en)/adres(sen)
  • Eindhoven, Vesaliuslaan 17, omstreeks 1963
  • Heerlen, van 1964 tot 1977

ridderorden
  • Officier in de Orde van Oranje-Nassau, 29 april 1956
  • Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, 27 juli 1963

overige onderscheidingen en prijzen
ereburger van Eindhoven, 13 september 1961

verenigingen, sociëteiten, genootschappen etc.
  • lid v.v. "Sittard" (actief speler)
  • lid NVB (Nederlandse Volksbeweging), van mei 1945 tot 1946

hobby's
  • bergbeklimmen
  • tuinieren
  • voetbal

publicaties/bronnen

archivalia via site Nationaal Archief
vindplaatsen en beschrijvingen verzameld door het Nationaal Archief

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd te Eindhoven, 20 juni 1939

echtgeno(o)t(e)/partner
A.C.A. Jeschar, Anna Cornelia Antonia (Annie)

vader
A.H. Gijzels, Adrianus Hendrikus

geboorteplaats en/of -datum
Oudheusden (N.Br.), 19 september 1871

moeder
F.J.J.M. Hermans, Francisca Joanna Josephina Maria

geboorteplaats en/of -datum
Maasbracht, 28 september 1883

beroep grootvader (vaderskant)
landbouwer

beroep grootvader (moederskant)
groothandelaar

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.