A.M.C.V. (Berthe) Groensmit-van der Kallen

foto A.M.C.V. (Berthe) Groensmit-van der Kallen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Dochter van de hoofdredacteur van 'De Gelderlander', die via diverse KVP-besturen en Provinciale Staten van Noord-Holland opklom tot Tweede Kamerlid. In de Kamer deskundige op het gebied van verkeer en waterstaat, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne. Enige jaren na haar vertrek uit de Tweede Kamer werd zij Eerste Kamerlid voor het CDA. Flinke, gemoedelijk en humoristische vrouw.

CDA, KVP
in de periode 1967-1987: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Alberta Maria Cornelia Vincentia (Berthe)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
A.M.C.V. van der Kallen, tot 25 augustus 1942

geboorteplaats en -datum
Nijmegen, 19 juli 1919

overlijdensplaats en -datum
Beverwijk, 11 mei 1991

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), van 22 december 1945 tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • geen beroep
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 26 mei 1959 tot juli 1972
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 februari 1967 tot 8 juni 1977
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1980 tot 23 juni 1987

5.

Partijpolitieke functies (0/16)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/6)

  • toegevoegd deskundige Commissie Landelijke Gebieden, RARO (Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening) (toegevoegdals 'deskundige buiten de raad')
  • lid Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad, van 23 maart 1967 tot 7 juli 1977

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • voorzitter vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 23 juni 1981 tot 23 juni 1987
  • plaatsvervangend voorzitter vaste commissie voor Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van november 1982 tot 23 juni 1987

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Kamerlid vooral bezig met verkeer en waterstaat en ruimtelijke ordening; als Tweede Kamerlid tevens met binnenlandse zaken

opvallend stemgedrag (0/11)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Twee van haar zussen werden kloosterling
  • Haar broer Wilbert was hoofdredacteur van dagblad "De Tijd"
  • Haar echtgenoot was rector van een lyceum

anekdotes en citaten
  • Had in de kring van parlementaire journalisten de bijnaam 'Dikke Bertha' (naar het gelijknamige kanon uit de Eerste Wereldoorlog)

verkiezingen
  • Werd in 1980 en 1981 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.