J.G.H. (Johan) Cornelissen

foto J.G.H. (Johan) Cornelissen

Zelfverzekerde Amsterdamse kruidenier, die gedurende vijftien jaar in de Tweede Kamer voor de VVD een typische middenstandsvertegenwoordiger was. Zeer praktisch gericht man, die de micro-economische zaken niet liet liggen. Ook actief bestuurder van standsorganisaties. Stond bekend als een 'gezelligheidsdier', met veel gevoel voor humor.

VVD
in de periode 1948-1963: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Johannes Gerardus Hendricus (Johan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Arnhem, 22 augustus 1897

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 3 augustus 1964

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • PvdV (Partij van de Vrijheid), van 14 maart 1946 tot 24 januari 1948
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 24 januari 1948

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/4)

  • zelfstandig kruidenier te Amsterdam, vanaf 1919 (eigenaar van twee winkels)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 5 juni 1946 tot 6 juni 1962
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 27 juli 1948 tot 5 juni 1963

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid Kamer van Koophandel voor het kleinbedrijf te Amsterdam
  • voorzitter vakgroep detailhandel in kruidenierswaren

afgeleide functies, presidia etc.
lid parlementaire missie naar Nieuw-Guinea, 1953

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer onder meer bezig met middenstand, verkeer en waterstaat en volksgezondheid

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn schoonvader was juwelier

anekdotes en citaten
  • Hij lardeerde zijn toespraken in de Kamer vaak met wonderlijke versprekingen. Zo sprak hij eens over "gedupeerde staten" toen hij het over het dagelijks bestuur van de provincie had en maakte hij eens van 'hygiëne' 'hegenië.
  • Stemde in februari 1955 bij vergissing vóór de ontwerp-Wet beperking cadeaustelsel, hoewel hij zich daar fel tegen had gekeerd

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.