J.B. (Jan) Broeksz

foto J.B. (Jan) Broeksz
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Bijna vijfentwintig jaar Eerste Kamerlid voor de PvdA en in de naoorlogse jaren één van de belangrijkste omroepbestuurders van ons land. Was meer dan veertig jaar in diverse functies (verslaggever, programmamaker, secretaris) werkzaam bij de VARA. Vurig voorstander van de verzuilde omroepstructuur. In de Eerste Kamer aanvankelijk woordvoerder volkshuisvesting. Later zeven jaar fractievoorzitter en daarna buitenland-woordvoerder en ondervoorzitter van de Senaat. Was ook enige jaren lid van het Europees Parlement.

PvdA
in de periode 1956-1980: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, lid Europees Parlement (vóór 1979)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Johannes Bartholomeus (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 12 februari 1906

overlijdensplaats en -datum
Hilversum, 19 november 1981

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/16)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 januari 1956 tot 16 september 1980 (in 1969 toegelaten op 7 oktober)
  • voorzitter VARA, van 22 april 1966 tot 6 mei 1971
  • fractievoorzitter PvdA Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1968 tot 16 september 1975
  • lid Europees Parlement, van 16 november 1970 tot 15 juli 1979 (aangewezen door de Staten-Generaal)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/15)

  • vicevoorzitter NOS (Nederlandse Omroep Stichting), van 1 juli 1969 tot 1971
  • voorzitter EBU (European Broadcasting Union), van 1969 tot 1 januari 1971

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • eerste ondervoorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1977 tot 15 september 1980
  • plaatsvervangend voorzitter vaste commissie voor Buitenlandse Zaken (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 11 december 1979 tot 15 september 1980

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Eerste Kamerlid bezig met volkshuisvesting, buitenlandse zaken, omroep en Europese zaken

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Versloeg voor de VARA samen met onder anderen ir. A. van Emmenes voetbalinterlands en was reporter bij de Elfstedentocht in 1933
  • Onderhield voor omroep en televisie het contact met het Koninklijk Huis

verkiezingen
  • In 1955 kandidaat in en in 1956, 1963, 1969, 1971 en 1974 gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.