Mr. J.W. Dedel

foto Mr. J.W. Dedel
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Amsterdamse grootburger die vanaf 1805 bestuursfuncties bekleedde. Maakte deel uit van het patriciaat en had banden met onder meer de regentenfamilies Van de Poll, Clifford en Corver Hooft. Was aanvankelijk bestuurder op financieel gebied in Amsterdam, maar kreeg in 1819 de leiding over de rijksbelastingen. In 1821 benoemd tot Eerste Kamerlid. In 1821 stemden Van Heeckeren van Enghuizen en hij als enige noordelijke leden tegen de ontwerp-Stelselwet van minister Appelius.

onafhankelijk ten tijde van Willem II
in de periode 1821-1848: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jacob Willem

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 19 juli 1778

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 23 mei 1848

3.

Partij/stroming

stroming(en)
moderaat

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • referendaris eerste klasse, ministerie van Financiën, vanaf 18 april 1816
  • directeur-generaal ministerie voor directe belastingen, van 1 augustus 1819 tot 1 januari 1821 (ministerie opgeheven)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 3 juli 1821 tot 23 mei 1848

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
lid Kroonraad, van 1 augustus 1819 tot 1 januari 1821

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
honorair lid Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, omstreeks 1822

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Behoorde in 1842 tot de elf leden die tegen het (verworpen) wetsvoorstel tot wijziging van de Wet op de rechterlijke organisatie stemden

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Studiegenoot van J.M. Kemper
  • Zijn vader was marineofficier (schout-bij-nacht)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.