Mr. H.J.H. Modderman

foto Mr. H.J.H. Modderman
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Telg uit een Groningse familie van juristen. Na de advocatuur doorliep hij een loopbaan bij de rechterlijke macht, die eindigde als raadsheer bij de Hoge Raad. In 1840 kozen de Staten van Groningen hem tot Tweede Kamerlid. Vader van de latere minister van Justitie A.E.J. Modderman.

moderaat of gematigd liberaal
in de periode 1840-1847: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Hendrik Jacob Herman

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 24 april 1796

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 4 september 1859

3.

Partij/stroming

stroming(en)
moderaat

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 oktober 1840 tot 17 oktober 1847 (voor de provincie Groningen)
  • kantonrechter te Winschoten, van 1 december 1843 tot 1 juli 1847
  • raadsheer Hoge Raad der Nederlanden, van 1 juli 1847 tot 4 september 1859 (benoemd 4 juni 1847)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • president algemene commissie van liquidatie der voormalige Wees- en Mombairkamers, vanaf 1843
  • lid bestuur Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement 's-Gravenhage, omstreeks 1848

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Behoorde in 1844 tot de 28 leden die vóór het ontwerp-Adres van Antwoord stemde, waarin werd aangedrongen op grondwetsherziening
  • Behoorde in 1844 tot de meerderheid die tegen een wetsvoorstel stemde over het doen van huiszoekingen in het kader van de accijns op vlees. Het wetsvoorstel werd met 27 tegen 26 stemmen verworpen.
  • Behoorde in 1845 tot de meerderheid die tegen het wetsvoorstel inzake onteigening ten algemene nutte stemde. Het wetsvoorstel werd met 31 tegen 20 stemmen verworpen.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.