Jhr. P. Opperdoes Alewijn

Hoornse notabele, die twee jaar Tweede Kamerlid was. Zoon van een Amsterdamse regent en Hoorns raadslid. Bekleedde in Hoorn functies op belastinggebied en raads- en Statenlid. Daarnaast was hij hoofdingeland van enkele waterschappen. Behoorde tot de Kamerleden die zich verzetten tegen democratisering van de Grondwet in 1848. Zijn rol in Den Haag was na die Grondwetsherziening uitgespeeld.

regeringsgezind ten tijde van Willem II
in de periode 1847-1849: lid Tweede Kamer

Voornaam

Pieter

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hoorn, 21 april 1800

overlijdensplaats en -datum
Hoorn, 9 maart 1875

levensbeschouwing
Gereformeerd (Nederlands Hervormd)

Partij/stroming

stroming(en)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem II)
  • conservatief

Hoofdfuncties/beroepen

  • controleur rijksbelastingen te Hoorn, omstreeks 1828 tot december 1843
  • lid stedelijke raad (vanaf 1851 gemeenteraad) van Hoorn, van 1830 tot 1868
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 22 december 1840 tot 27 oktober 1847 (voor de steden, Hoorn)
  • directeur directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen, arrondissement Hoorn, van december 1843 tot 1 juli 1849
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 27 oktober 1847 tot 13 februari 1849 (voor Noord-Holland)
  • rijksbetaalmeester, arrondissement Hoorn, van 1 juli 1849 tot 1 augustus 1870
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 24 september 1850 tot 9 maart 1875 (voor het kiesdistrict Hoorn)

Activiteiten

als parlementariër
  • Stemde in 1848 bij de eerste lezing tegen de hoofdstukken III (van de Staten-Generaal), VI en IX van de nieuwe Grondwet
  • Stemde in 1848 bij de tweede lezing tegen de wijziging van de additionele artikelen van de nieuwe Grondwet

Wetenswaardigheden

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 7 oktober 1833

Publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
  • H. van Felius en H.J. Metselaars, "Noordhollandse Statenleden 1840-1919" (1990)
  • Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, deel IV, 34

Uitgebreide versie

uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.