J.J.F.M.H. Cornéli

Uit oostelijk Zuid-Limburg afkomstige landeigenaar, die in 1827 op jonge leeftijd Statenlid werd en in 1840 Tweede Kamerlid. In 1837-1839 had hij zitting in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordiging. Was als Nederlands Kamerlid voorstander van staatkundige hervormingen en streed in de jaren 1840 voor afscheiding van Limburg.

separatist
in de periode 1840-1849: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jean Joseph François Marie Hubert

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rimburg (Lb.), 14 juli 1800

overlijdensplaats en -datum
Kerkrade, 23 november 1855

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • hervormingsgezind (voor 1848)
  • separatist

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 oktober 1840 tot 13 februari 1849 (voor het hertogdom Limburg)
  • lid Provinciale Staten van Limburg, van 16 september 1850 tot 23 november 1855 (voor het kiesdistrict Heerlen)
  • lid Gedeputeerde Staten van Limburg, van 25 september 1850 tot 23 november 1855

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Activiteiten

als parlementariër (2/7)
  • Behoorde in 1847 tot de dertien leden die vóór het (verworpen) wetsvoorstel tot intrekking van de accijns op het gemaal van rogge stemde
  • Voerde in 1848 bij de grondwetsherziening het woord over hoofdstuk I (het rijk en zijn inwoners). Stemde vóór alle voorstellen tot grondwetsherziening.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

6.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Eén van de leiders van de door Van Scherpenzeel Heusch ingezette beweging die Limburg wilde afscheiden van Nederland
  • Ondernam in 1843 een poging om vanuit de Staten een petitiebeweging voor afscheiding op te zetten
  • Medeoprichter en in 1844-1845 eigenaar van het separatistische dagblad "Gazette du Duché de Limbourg"

verkiezingen
  • Na 1849 nog wel enkele malen Tweede Kamerkandidaat, maar niet gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.