Mr. R.H.L.M. (Roger) van Boxtel

foto Mr. R.H.L.M. (Roger) van Boxtelvergrootglas

Roger van Boxtel (1954) was van 7 juni 2011 tot 9 juni 2015 Eerste Kamerlid voor D66 . Hij was toen fractievoorzitter. In 1994-1998 was de heer Van Boxtel Tweede Kamerlid (woordvoerder volksgezondheid en minderhedenbeleid) en vicefractievoorzitter. In 1998 werd hij minister zonder portefeuille in het tweede kabinet-Kok belast met grotesteden-, integratie- en overheidscommunicatiebeleid. Eerder was hij werkzaam bij de VNG, organisatie-adviseur, interim-manager en vicevoorzitter van de landelijke stichting projecten opvang asielzoekers. Sinds 2003 was hij werkzaam bij zorgverzekeraar Menzis Zorg en daarvan was hij in 2004-2015 bestuursvoorzitter. Nu is hij interim-topman van de Nederlandse Spoorwegen.

D66
in de periode 1994-2015: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, minister

Voornamen (roepnaam)

Roger Henri Ludovic Maria (Roger)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Tilburg, 8 februari 1954

Hoofdfuncties/beroepen (6/12)

  • voorzitter Raad van Bestuur N.V. Nederlandse Spoorwegen, vanaf 1 augustus 2015 (1 jaar interim-voorzitter)
  • fractievoorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 juni 2011 tot 9 juni 2015
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 juni 2011 tot 9 juni 2015
  • minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, van 13 maart 2000 tot 24 maart 2000 (na het aftreden van minister Peper)
  • minister zonder portefeuille, minister voor Grotestedenbeleid, van 3 augustus 1998 tot 22 juli 2002
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 augustus 1994 tot 3 augustus 1998

takenpakket (bewindspersoon)
  • Was als minister belast met grotesteden- en integratiebeleid, aangelegenheden betreffende het overheidsinformatiebeleid, paspoorten en coördinatie van het millenniumprobleem

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties

huidige (2/4)
  • voorzitter Raad van Toezicht Museum "De Fundatie" te Zwolle, vanaf juli 2016
  • lid Advisory Committee Health Economics Fund, Life Sciences Partners, vanaf 1 juli 2013

vorige (2/29)
  • 'verkenner' collegeonderhandelingen Amsterdam, mei 2014
  • vicevoorzitter ZN (Zorgverzekeraars Nederland), van 1 januari 2014 tot 2015

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


comités van aanbeveling, erefuncties etc.
  • lid Comité van Aanbeveling 100-jarig bestaan watersportvereniging "VADA" te Wageningen
  • ambassadeur Hubrecht Instituut, vanaf 1 januari 2012

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Diende in 1998 samen met Margreet Kamp (VVD) en Willie Swildens-Rozendaal (PvdA) een initiatiefwetsvoorstel in over het uit het strafrecht halen van zorgvuldig uitgevoerde euthanasie. Het door Olga Scheltema-de Nie als eerste ondertekenaar overgenomen voorstel werd op 24 september 1998 ingetrokken, nadat het kabinet-Kok II de inhoud had overgenomen in een eigen wetsvoorstel.. (26.000 )
  • Bracht in 1997 een initiatiefwet (Stb. 178) tot stand inzake de medische keuring bij aanstelling en bij het afsluiten van een verzekering. Het initiatiefwetsvoorstel was in 1993 ingediend door Jacob Kohnstamm. (23.259 )

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


als bewindspersoon (beleidsmatig) (2/8)
  • Bracht in 2002 samen met minister Vermeend en staatssecretaris Kalsbeek de Nota 'Integratie in het perspectief van immigratie' uit. Doelstelling van het integratiebeleid is dat elke ingezetene zich zelfstandig binnen de Nederlandse democratische rechtsorde staande kan houden en vrij en onbelemmerd kan participeren in de volle uitoefening van burgerrechten en -plichten. (28.198 )
  • Wees in 2001 het invoeren van een toelatingsregeling voor Nederlands-Antillianen via een apart paspoort of een visumplicht af vanwege juridische en praktische bezwaren. Bovendien vreesde hij dat aankondiging van zo'n regeling een aanzuigende werking zou hebben.

als bewindspersoon (wetgeving) (2/3)
  • Bracht in 2001 een wijziging (Stb. 351) van de Wet inburgering nieuwkomers tot stand, waardoor vreemdelingen die de functie van geestelijke bedienaren bekleden, ondanks tijdelijk verblijf, tot inburgering kunnen worden verplicht (27.000 )
  • Bracht in 1999 de Remigratiewet in het Staatsblad (Stb. 232), die niet-Nederlandse ingezetenen faciliteiten biedt om terug te keren naar hun land van herkomst. Hiermee kan tegemoet worden gekomen aan de wens van een groeiend aantal oudere immigranten tot hulp bij remigratie. Het wetsvoorstel was in 1997 ingediend en in 1998 in de Tweede Kamer verdedigd door minister Dijkstal. (25.741 )

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Speelde voetbal bij D.V.H. (De Vliegende Hollander) in Amstelveen en S.C. Overamstel in Amsterdam
  • Zijn vader was directeur van een installatiebedrijf

verkiezingen
  • Was in 1998 bij de Tweede Kamerverkiezingen nummer 3 op de D66-kandidatenlijst
  • Was in 2002 bij de Tweede Kamerverkiezingen nummer 2 op de D66-kandidatenlijst

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Tweede Kamer, mei 2002 (stond tweede op de kandidatenlijst; benoeming niet aanvaard omdat hij de uitslag als een afkeuring van zijn eigen beleid zag)

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.