Prof.Dr. W.J. (Willem) Witteveen

foto Prof.Dr. W.J. (Willem) Witteveen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Erudiete rechtswetenschapper die naam maakte als succesvol en gewaardeerd hoogleraar, partijfilosoof en senator van de PvdA. Zoon van VVD-minister Witteveen en achterkleinzoon van SDAP-wethouder Wibaut. Promoveerde in 1988 op een rechtstheoretisch proefschrift en verkreeg spoedig daarna, in 1990, de leerstoel encyclopedie van het recht in Tilburg. Was redacteur van het tijdschrift van het wetenschappelijk bureau van de PvdA en in 1998 voorzitter van een commissie die het beginselprogramma herschreef. Werd in 1999 Eerste Kamerlid (tot 2007) en later nog eens vanaf januari 2013. Kwam in juli 2014, samen met vrouw en dochter, om bij het neerhalen van vlucht MH17 boven Oekraïne. Werd herdacht als een vriendelijk, tolerant en buitengewoon zorgvuldig optredend mens.

PvdA
in de periode 1999-2014: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Willem Johannes (Willem)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 5 mei 1952

overlijdensplaats en -datum
Oost-Oekraïne, aan boord van vliegtuig, 17 juli 2014 (omgekomen bij de ramp met vlucht MH17 van Malaysia Airlines nabij de Oost-Oekraïense plaats Grabovo)

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 1994

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • hoogleraar encyclopedie van de rechtswetenschap, Universiteit van Tilburg (voorheen: Katholieke Universiteit Brabant), van 1990 tot 17 juli 2014
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1999 tot 12 juni 2007
  • decaan liberal arts bachelor en hoogleraar rechtstheorie en retorica, Universiteit van Tilburg, van 2007 tot 17 juli 2014
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 15 januari 2013 tot 17 juli 2014

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/16)

  • voorzitter Bres (Bredase Erfgoed Stichting), van 2007 tot 17 juli 2014
  • lid bestuur Instituut voor Maatschappelijke Verbeelding

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter vaste commissie voor Binnenlandse Zaken en Hoge Colleges van Staat (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 15 juni 1999 tot 12 juni 2007

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

opvallend stemgedrag (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

verkiezingen
  • Stond in 2007 bij de Eerste Kamerverkiezingen op de 20e (onverkiesbare) plaats op de PvdA-kandidatenlijst
  • Stond in 2011 bij de Eerste Kamerverkiezingen op de 16e (onverkiesbare) plaats op de PvdA-kandidatenlijst

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.