A.A. (André) van der Louw

foto A.A. (André) van der Louwvergrootglas

Overtuigd sociaaldemocraat, die in de jaren zestig de vernieuwingsbeweging in de PvdA leidde en daarna een populair burgemeester van Rotterdam werd. Zoon van een melkboer en actief in de socialistische jeugdbeweging en de VARA. Als voorman van Nieuw Links werd hij (vice)voorzitter van de PvdA. Voorstander van grotere invloed van partijleden en van heldere scheidslijnen in de politiek. Zijn benoeming tot burgemeester van Rotterdam was omstreden, maar hij verwierf snel de sympathie van zowel de 'gewone man' als van de ondernemers. In 1981 werd hij uit plichtsbesef minister in het tweede kabinet-Van Agt . Na een korte periode in de Tweede Kamer voorzitter van Rijnmond en - na de mislukte vorming van een Rijnmondprovincie - omroep- en sportbestuurder. Warme persoonlijkheid met onafscheidelijke pijp en snor, die idealisme en pragmatisme combineerde.

PvdA
in de periode 1971-1986: lid Tweede Kamer, minister, partijvoorzitter, burgemeester van Rotterdam, voorzitter Rijnmondraad

Voornamen (roepnaam)

Arie Andries (André)

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 9 augustus 1933

overlijdensplaats en -datum
Scheveningen (gem. 's-Gravenhage), 20 oktober 2005

Hoofdfuncties/beroepen (5/12)

  • voorzitter NOS (Nederlandse Omroep Stichting), van 10 januari 1994 tot december 1997
  • ambteloos, van 1 februari 1986 tot januari 1994
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1982 tot 16 april 1983
  • minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, van 11 september 1981 tot 29 mei 1982
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 januari 1971 tot 10 mei 1971

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties (2/12)

  • voorzitter Raad van Commissarissen "Stadion Feijenoord N.V.", omstreeks 1993
  • voorzitter platform HDTV

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in zijn eerste periode als Tweede Kamerlid (1971) vooral bezig met binnenlandse zaken.
  • Voerde in februari 1983 het woord bij de behandeling van de begroting Binnenlandse Zaken

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Diende in 1982 het wetsvoorstel Wet uitkeringen burger-oorlogsslachtoffers 1940-1945 (Wubo) in. Dit voorstel werd in 1984 door staatssecretaris Van der Reijden in het Staatsblad gebracht. (17.376 )
  • Verdedigde in 1982 in de Tweede Kamer samen met minister De Ruiter een wetsvoorstel over het verhaalsrecht van gemeente in verband met verleende bijstand. Het wetsvoorstel werd in 1984 door minister Korthals Altes en staatssecretaris De Graaf in het Staatsblad gebracht. (14.134 )

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Was in 1964-1965 medewerker van het VARA-radioprogramma "Uitlaat", waaraan onder anderen ook Wim de Bie, Kees van Kooten, Han Mulder en Elles Berger meewerkten
  • Zijn vader was melkboer

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.