Drs. M.J. (Martin) van Rooijen

foto Drs. M.J. (Martin) van Rooijenvergrootglas

Martin van Rooijen (1942) is sinds 23 maart 2017 lid van de Tweede Kamerfractie van 50PLUS . In 2015-2017 was hij Eerste Kamerlid. De heer Van Rooijen was voor de KVP in 1973-1977 staatssecretaris voor fiscale zaken in het kabinet-Den Uyl en kwam in 1977 via een opvolgersplaats voor het CDA in de Tweede Kamer, maar stapte na drie jaar over naar het bedrijfsleven. Daarna bekleedde hij diverse managementsfuncties, onder andere bij Shell Nederland, de NAM en NUON, en was partner en consultant bij Coopers & Lybrand. Hij maakte deel uit van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen, dat in 1996 voortijdig moest aftreden. Verder was hij voorzitter van de sectie betaald voetbal en voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. Hij is woordvoerder financiën, pensioenen, defensie en buitenlandse zaken.

50PLUS , CDA , KVP
in de periode 1973-heden: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, staatssecretaris

Voornamen (roepnaam)

Martinus Johannes (Martin)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Drunen, 31 juli 1942

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), van 1959 tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), van 11 oktober 1980 tot december 2017
  • 50PLUS

Hoofdfuncties/beroepen (6/22)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 23 maart 2017
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 9 juni 2015 tot 23 maart 2017
  • adviseur College Sanering Zorginstellingen, van 2012 tot mei 2015
  • voorzitter Raad van Bestuur GGZ Westelijk Noord-Brabant te Bergen op Zoom, van mei 2010 tot december 2011
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 november 1977 tot 1 september 1980
  • staatssecretaris van Financiën (belast met fiscale aangelegenheden), van 21 december 1973 tot 14 oktober 1977

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties

vorige (2/10)
  • voorzitter Koepel van Nederlandse Verenigingen van Gepensioneerden, vanaf mei 2012
  • voorzitter NVOG (Nederlandse Vereniging van Organisaties van Gepensioneerden), van maart 2010 tot 23 mei 2012

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
ondervoorzitter vaste commissie voor Financiën (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 23 april 1980 tot 7 oktober 1980

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was fiscaal specialist van de CDA-Tweede Kamerfractie. Hield zich verder bezig met sociale zaken (met name volksverzekeringen), economische zaken (investeringsbeleid) en volksgezondheid.
  • Nam in december 2017 de verdediging over van een in 2016 door Henk Krol ingediend initiatiefwetsvoorstel over aanpassing van de disconteringsvoet waartegen pensioenfondsen hun pensioenverplichtingen moeten berekenen (34.606 )

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


als bewindspersoon (beleidsmatig) (2/4)
  • Verdedigde in 1977 met succes in de Tweede Kamer een wetsvoorstel om oneigenlijk gebruik van koopsompolissen tegen te gaan. Alleen de rente begrepen in de uitkeringen uit koopsompolissen waarover twintig jaar of meer premie was betaald, bleef onbelast. Wel moest de uitkering plaatsvinden voor het zeventigste levensjaar. Het wetsvoorstel werd door minister Duisenberg in het Staatsblad gebracht. (14.053 )
  • Diende in 1976 samen met de ministers Lubbers en Duisenberg het wetsvoorstel Wet Investeringsrekening in. Dit voorstel werd in 1978 wet.

als bewindspersoon (wetgeving)
  • Bracht in 1975 een wet (Stb. 131) tot stand over invoering van een tijdelijke zelfstandigenaftrek in de inkomstenbelasting voor kleinere zelfstandigen. Deze maatregel werd genomen vanwege de bijzondere economische omstandigheden (na de olieboycot) en de inkomensontwikkeling in midden- en kleinbedrijf en landbouw. (13.194 )

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 2015 Eerste Kamerkandidaat voor 50PLUS, nadat het CDA hem op grond van zijn leeftijd geen plek op de kandidatenlijst had gegund
  • Voerde in november 2017 tijdens een Tweede Kamerdebat over afschaffing van de Wet-Hillen (geen fiscale bijtelling na aflossing hypotheek) 4,5 uur het woord in een poging om tijdige afhandeling te voorkomen. Die opzet (samen met de PVV-fractie) mislukte evenwel.

uit de privésfeer
Zijn vader was onderwijzer/leraar

verkiezingen
  • Was in 1994 bij de Tweede Kamerverkiezingen nummer 45 op de CDA-kandidatenlijst en werd niet gekozen

e-mailadres
m.vrooijen@tweedekamer.nl

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.