Dr. N.G. (Nico) Geelkerken

foto Dr. N.G. (Nico) Geelkerken
bron: Fotobureau Stokvis

Leidse advocaat, die al op zijn vijfentwintigste promoveerde aan de Vrije Universiteit. Zoon van de gereformeerde theoloog J.G. Geelkerken die zich in de jaren twintig met volgelingen afscheidde van de Gereformeerde Kerk. Buitenland- en justitie-woordvoerder van de ARP-Tweede Kamerfractie. Was tevens acht jaar lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. Actief op diverse terreinen van het maatschappelijk leven. Zijn echtgenote was lid van de Leidse gemeenteraad.

ARP
in de periode 1963-1972: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Nicolaas Gerardus (Nico)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hilversum, 26 februari 1907

overlijdensplaats en -datum
Leiden, 27 juni 1998

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • advocaat en procureur, advocatenkantoor "Briët, Geelkerken en De Graaf" te Leiden, vanaf 1932
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 1 juli 1958 tot 2 juni 1966
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 31 juli 1963 tot 7 december 1972

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/22)

  • lid Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en West-Europese Unie, van 4 oktober 1971 tot 1 januari 1973
  • vicevoorzitter Stichting "de Nationale Landstormcommissie", omstreeks 1986

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • voorzitter bijzondere commissie voor het voorstel van wet van het lid Van den Bergh c.s. tot wijziging van de Onteigeningswet (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 3 juli 1969 tot 7 december 1972
  • voorzitter bijzondere commissie voor het wetsvoorstel Goedkeuring Overeenkomst administratieve en strafrechtelijke samenwerking Benelux Economische Unie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 13 mei 1970 tot december 1970

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter LCOV (Leidsche Christelijke Oranjevereeniging), vanaf 1953

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder justitie, buitenlandse zaken en NAVO-aangelegenheden van de ARP-Tweede Kamerfractie. Hield zich ook bezig met zaken betreffende de rechtspositie van het defensiepersoneel.
  • Voerde in 1965 het woord bij de behandeling van het wetsvoorstel Mijnwet Continentaal Plat

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Stond bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1956 en 1959 al op de ARP-kandidatenlijst, maar op onverkiesbare plaatsen

uit de privésfeer
  • Zijn vader, J.G. Geelkerken, Gereformeerd predikant in Amsterdam-Zuid, kwam in conflict met de Gereformeerde Kerk; uit dit conflict ontstond de Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband
  • Zijn echtgenote was gemeenteraadslid in Leiden (1961-1974). Zij was enige tijd fractievoorzitter van de protestants-christelijke fractie.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.