Mr. W.H. van Voorst

Haarlemse advocaat en rechter, die vier jaar Tweede Kamerlid was. Zoon van een predikant, later hoogleraar theologie in Franeker. Behalve rechterlijke functies bekleedde hij het ambt van schout en secretaris van Spaarndam en daarnaast was hij raadslid in Haarlem. Toen hij rechtbankpresident werd, verliet hij de Tweede Kamer. Publiceerde over juridische kwesties en over de weeskamers. Steunde in 1848 de belangrijkste herzieningen van de Grondwet.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1849-1853: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Hendrik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Franeker, 17 september 1791

overlijdensplaats en -datum
Haarlem, 24 november 1855

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch' liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/9)

  • president Arrondissementsrechtbank te Haarlem, van 1 oktober 1853 tot 24 november 1855
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 20 september 1853 (voor het kiesdistrict Haarlem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Haarlem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Haarlem)
  • lid stedelijke raad van Haarlem, van 4 oktober 1839 tot 6 november 1840

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

voorzitter Algemeene Vergadering van de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer met name over binnenlandse zaken, volksgezondheid en de wet toezicht op kerkgenootschappen
  • Interpelleerde in 1849 minister De Kempenaer over het geneeskundig staatstoezicht

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde in 1849 tot de vijf leden die tegen het Adres van Antwoord stemden, waarin wantrouwen tegen het zittende kabinet werd uitgesproken

uit de privésfeer
Zijn vader was hoogleraar theologie (1788-1797), predikant te Arnhem (1797-1799) en hoogleraar te Leiden (tot 1827)

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1853 P.Ph. van Bosse (lib.), M. Salvador en M.A. Wijnaendts
  • Versloeg bij de periodieke verkiezingen in 1852 H.A.A. van Berckel
  • Werd in 1848 en 1850 met ruime meerderheid gekozen (in 1848 circa 90% van de stemmen, in 1850 80% van de stemmen)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.