Jhr.Mr. F.X.A. Verheijen

foto Jhr.Mr. F.X.A. Verheijen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Rechter uit een voorname, adellijke Bossche familie, die 21 jaar Eerste Kamerlid was voor de katholieken. Werd in 1904 raadsheer in het Gerechtshof van Den Bosch en vervulde diverse functies in de Brabantse hoofdstad, zoals voorzitter van de Voogdijraad. In de Eerste Kamer één van de behoudende leden, die bijvoorbeeld tegen het vrouwenkiesrecht stemde.

Algemeene Bond (RKSP), RKSP
in de periode 1908-1929: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Franciscus Xaverius Arnoldus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 31 januari 1852

overlijdensplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 2 mei 1929

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, van 8 februari 1898 tot mei 1908 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)
  • raadsheer Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, van 1 maart 1904 tot 1 februari 1927
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 mei 1908 tot 2 mei 1929 (1908-1923 voor Noord-Brabant)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/6)

  • adviseur "De Nederlandsche Bank"
  • consulair agent van Frankrijk

afgeleide functies, presidia etc. (2/11)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 16 september 1924 tot 16 december 1924
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 17 maart 1925 tot september 1925

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer vooral over belastingen en defensie-aangelegenheden

opvallend stemgedrag (0/7)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Bij de stemming over het Verdag met België in 1927 werd hij aan de arm van een verpleegster naar de vergaderzaal begeleid

uit de privésfeer
Zijn moeder was een kleindochter van J.B. graaf Dumonceau, Tweede Kamerlid

verkiezingen
  • Werd in 1929 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.