Mr. B.W.A.E. baron Sloet tot Oldhuis

foto Mr. B.W.A.E. baron Sloet tot Oldhuis
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Liberale econoom uit Zwolle, die in 1841 het Tijdschrift voor Staathuishoudkunde en Statistiek oprichtte. Schreef daarin vele artikelen, waarin hij onder meer pleitte voor vrijhandel en vermindering van belastingen. Was al op zijn vierentwintigste burgemeester van Hengelo, en daarna rechtbankpresident, Statenlid en raadslid in Zwolle. Maakte als buitengewoon lid deel uit van de Dubbele Kamer in 1840 en 1848 en steunde hervormingsvoorstellen. Zijn pogingen om via het recht van initiatief de tienden afkoopbaar te stellen, mislukten.

liberaal, Thorbeckiaan
in de periode 1840-1860: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Bartholomeus Willem Anne Elise

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Voorst (Gld.), 12 oktober 1807

overlijdensplaats en -datum
Zwolle, 16 juni 1884

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/11)

  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 augustus 1840 tot 5 september 1840 (voor Overijssel)
  • president Arrondissementsrechtbank te Zwolle, van 1 februari 1843 tot 15 mei 1877
  • lid Provinciale Staten van Overijssel, van 4 juli 1848 tot 18 september 1848 (voor de steden, Zwolle)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1848 tot 7 oktober 1848 (voor Overijssel)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Zwolle)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Zwolle)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 15 september 1860 (voor het kiesdistrict Zwolle)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid commissie totstandkoming spoorwegnet (Spoorwegcommissie), van 18 augustus 1860 tot 1 augustus 1863 (commissie ingesteld bij K.B. van 24-08-1860)
  • kerkvoogd

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1852 tot februari 1853
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1856 tot november 1856

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/7)
  • Stemde in 1860 vóór de ontwerp-Wet aanleg van spoorwegen voor rekening van de staat
  • Twee initiatiefvoorstellen van hem over de afkoop van de Tienden werden door de Eerste Kamer verworpen

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/6)
  • Een zus van zijn eerste echtgenote was gehuwd met R.F.C. Bentinck van Schoonheten, lid Notabelenvergadering
  • Een zus van zijn tweede echtgenote was gehuwd met H.J. Engelkens, Eerste Kamerlid
  • Zijn vader was districtscommissaris van de Veluwe en lid van Provinciale Staten van Gelderland

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1850 in de eerste ronde onder anderen B.P.G. van Diggelen (lib.), G. Groen van Prinsterer (a.r.) en Æ. baron Mackay (a.r.)
  • Versloeg in 1853 W.L.F.Ch. ridder van Rappard (cons.) na herstemming
  • Versloeg in 1856 G. Groen van Prinsterer (a.r.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.