Mr. P.C. Schooneveld

foto Mr. P.C. Schooneveld
bron: Gemeentearchief Den Haag

Haagse advocaat en Tweede Kamerlid, in wiens huis in 1844 vernieuwingsgezinde Kamerleden onder leiding van Thorbecke bijeenkwamen om over Grondwetsherziening te praten. Was een onafhankelijk (oppositioneel) Tweede Kamerlid. In 1829 niet herkozen, maar in 1840 buitengewoon lid van de Tweede Kamer, en daarna twaalf jaar gewoon lid. Steunde in 1844 het in behandeling nemen van het voorstel van de Negenmannen, maar was zelf geen mede-initiatiefnemer.

financiële oppositie, moderaat of gematigd liberaal, 'pragmatisch' liberaal
in de periode 1828-1853: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Pieter Carel

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 13 mei 1788

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 18 mei 1853

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • "financiële oppositie" (ten tijde van koning Willem I en koning Willem II)
  • 'pragmatisch' liberaal (vanaf 1849)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • advocaat te 's-Gravenhage, vanaf 1810
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 oktober 1828 tot 19 oktober 1829 (voor Holland)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 augustus 1840 tot 5 september 1840 (voor Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 oktober 1841 tot 13 februari 1849 (voor Zuid-Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)

5.

Nevenfuncties

directeur Waarborg Maatschappij voor de nationale militie in Zuid-Holland te 's-Gravenhage, vanaf 1844

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1849 tot februari 1850
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van juni 1850 tot september 1850

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/11)
  • Diende in 1850 met Storm van 's-Gravesande en Metman een initiatiefwetsvoorstel in over een schadeloosstelling aan de leden der voormalige Eerste Kamer. Dit voorstel werd door de Eerste Kamer verworpen.
  • Interpelleerde in 1852 minister Thorbecke over de ministeriële crisis (aftreden minister Nedermeyer ridder Rosenthal)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1844 vonden in zijn huis de eerste besprekingen plaats over het door Kamerleden nemen van een initiatief tot Grondwetsherziening

uit de privésfeer
Zijn vader was secretaris van de Desolate Boedelkamer te Amsterdam

verkiezingen (3/4)
  • Werd in 1848 in het district 's-Gravenhage II gekozen. Versloeg o.a. G.W. Verweij Mejan.
  • Werd in 1850 bij algemene verkiezingen in het district 's-Gravenhage in de eerste stemmingsronde verslagen. Kreeg bijna 11 procent van de stemmen.
  • Versloeg in 1850 bij naverkiezingen in het district 's-Gravenhage Æ. baron Mackay (a.r.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.