G. Reinders

foto G. Reinders
Bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

'Grote boer' uit het Groningse Warffum, die twintig jaar als liberaal in de Tweede Kamer zat. Ontwikkelde man, die op zijn bedrijf nieuwe technieken toepaste. Was ook bestuurlijk actief op waterstaatkundig gebied. In de Kamer sprak hij over uiteenlopend onderwerpen en kwam hij op voor de belangen van Groningen. Kleinzoon van een patriottische afgevaardigde.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1849-1869: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Geert

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Garnwerd (Gr.), 15 augustus 1790

overlijdensplaats en -datum
Warffum (Gr.), 24 februari 1869

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch' liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 maart 1868 tot 24 februari 1869 (voor het kiesdistrict Zuidhorn)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Zuidhorn)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 19 september 1866 (voor het kiesdistrict Zuidhorn)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Zuidhorn)
  • lid Provinciale Staten van Groningen, van 24 september 1850 tot oktober 1850 (voor het kiesdistrict Onderdendam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Onderdendam)
  • lid Provinciale Staten van Groningen, van 3 juli 1827 tot februari 1849 (voor de landelijke stand, district Onderdendam)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid landbouwcommission departement Eems-West
  • voorzitter waterschap Noordpolder, van 17 december 1856 tot 24 februari 1868

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/6)
  • Stemde op 23 maart 1868 vóór de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Behoorde in 1866 tot de liberalen die vóór het amendement-Poortman op de ontwerp-Cultuurwet stemden. Door aanneming van dit amendement viel het kabinet-Fransen van de Putte.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in juli 1866 herkozen en in september toegelaten, maar werd in de zitting 1866 niet beëdigd
  • Was in 1868 het oudste Kamerlid in jaren en leidde in die hoedanigheid de eerste vergadering van de Tweede Kamer in februari en september 1868
  • Werd in september 1868 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet

uit de privésfeer
  • Zijn moeder overleef in 1793
  • Zijn vader was landbouwer

verkiezingen
  • Versloeg in 1848 in het district Onderdendam A. Oudeman na herstemming
  • Werd vanaf 1850 steeds met grote meerderheid gekozen

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.