Dr. A.J.J.M. Mes

foto Dr. A.J.J.M. Mes
bron: Katholiek Documentatiecentrum, Nijmegen

Zeeuwse bestuurder die voor en na de Tweede Wereldoorlog Tweede Kamerlid was. Werd op 27-jarige leeftijd burgemeester van de Zuid-Bevelandse gemeente Heinkenszand en was dat later ook korte tijd in Ovezande. Promoveerde in Nijmegen toen hij al burgemeester was. Partijbestuurder van de RKSP in Zeeland en in 1937 tot Tweede Kamerlid gekozen. Hield zich in de Kamer vooral met verkeersaangelegenheden bezig. Na de oorlog (vanaf 1946) twintig jaar gedeputeerde voor de KVP. Zeer actief als bestuurder in talrijke maatschappelijke organisaties. Stond goed aangeschreven als beminnelijk, maar ook slim provinciebestuurder.

RKSP, KVP
in de periode 1937-1948: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Aloijs Joan Joseph Maria

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Middelburg, 18 maart 1899

overlijdensplaats en -datum
Middelburg, 11 september 1974

begraafplaats en -datum
Heinkenszand, 16 september 1974

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1937 tot 4 juni 1946
  • lid Provinciale Staten van Zeeland, van 19 juni 1946 tot 2 juni 1966
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 oktober 1946 tot 27 juli 1948
  • waarnemend Commissaris van de Koningin in Zeeland, van 11 februari 1965 tot 1 juni 1965 (na het overlijden van jhr. A.F.Ch. de Casembroot)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/35)

  • voorzitter Katholieke Zeeuwse Gemeenschap
  • lid Raad van Toezicht Haven van Vlissingen

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter vaste commissie voor Openbare Werken, Verkeer en Waterstaat (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van juni 1946 tot september 1946

comités van aanbeveling, erefuncties etc. (2/3)
  • erevoorzitter voetbalvereniging "Luctor" te Heinkenszand
  • erevoorzitter muziekvereniging "Euterpe"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder verkeer, landbouw en koloniën van de RKSP-Tweede Kamerfractie. Hield zich ook bezig met sociale zaken.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd na de verkiezingen van 1946 pas in oktober dat jaar beëdigd, omdat hij door ziekte enige maanden afwezig was

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.