Mr.Dr. E. du Marchie van Voorthuysen

foto Mr.Dr. E. du Marchie van Voorthuysen
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Utrechtse grondbezitter die als Tweede Kamerlid aanvankelijk tot de conservatieven behoorde, maar later vaak met de liberalen meestemde vanwege gehechtheid aan de openbare school. Had twee studies voltooid, maar bekleedde behalve bestuurlijke posten alleen de functie van rechter-plaatsvervanger. Sprak regelmatig in de Kamer op een scherpe, ironische wijze, maar liet het vaak na zich duidelijk over een zaak uit te spreken. Zowel aan het begin als aan het einde van zijn loopbaan Eerste Kamerlid.

conservatief
in de periode 1857-1883: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Evert

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
  • Ook wel vermeld als 'E. van Voorthuysen Hzn.'
  • Achternaam ook wel gespeld 'Voorthuijsen'

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 18 mei 1824

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 23 februari 1894

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief (maar soms meestemmend met de liberalen)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/9)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1874 tot 17 september 1883 (voor de provincie Utrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 15 september 1873 (voor het kiesdistrict Utrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Utrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 april 1858 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Utrecht)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 4 augustus 1857 tot 7 april 1858 (voor de provincie Utrecht)
  • lid gemeenteraad van Maarssen, vanaf 1857 (nog in 1858)
  • kantonrechter-plaatsvervanger te Maarssen, vanaf 1 juni 1856

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid commissie onderzoek naar noodzakelijke middelen tot verdediging tegenover een overmatige vijand, vanaf september 1871
  • hoogheemraad waterschap "Heycop genaamd de Lange Vliet", omstreeks 1871 en nog in 1888

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van maart 1883 tot juni 1883
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van mei 1882 tot juli 1882

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/10)
  • Stemde in 1872 tegen het wetsvoorstel waardoor werkstakingen niet langer strafbaar werden gesteld
  • Stemde in 1871 als één van de weinige niet-liberalen vóór het amendement-Dumbar inzake het opheffen van het gezantschap bij de paus

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was koopman

verkiezingen (3/6)
  • Werd in 1873 na herstemming verslagen door J. Messchert van Vollenhoven (a.r.)
  • Versloeg in 1869 B.J.L. baron de Geer van Jutphaas (a.r.) en H. Verloren van Themaat (lib.)
  • Werd in 1866 en 1868 bij de algemene verkiezingen in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg onder anderen de liberalen H. Verloren van Themaat en S.J. van Geuns.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Amendementen

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.