Mr.Dr. C.C. Geertsema

foto Mr.Dr. C.C. Geertsema
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Groninger uit een voorname familie, die, net als zijn vader, Commissaris van de Koningin en Eerste Kamerlid was. Richtte in de stad Groningen een bankiersfirma op. Had grote belangstelling voor de (provinciale) waterstaat en publiceerde daarover. Vanaf 1892 vijfentwintig jaar CdK in Groningen. De Groningse Universiteit verleende hem in 1914 een eredoctoraat. Na zijn pensionering Eerste Kamerlid. Stond bekend als een praktische, arbeidzame man.

liberaal
in de periode 1892-1922: lid Eerste Kamer, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Carel Coenraad

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • Mr. C.C. Geertsema, van 11 november 1867 tot 1 juli 1914
  • Mr.Dr. C.C. Geertsema, vanaf 1 juli 1914 (nadat aan hem door de Rijksuniversiteit Groningen vanwege zijn verdiensten voor de waterstaat een eredoctoraat was verleend)

geboorteplaats en -datum
Groningen, 9 juni 1843

overlijdensplaats en -datum
Wiesbaden (Dld.), 19 oktober 1928 (tijdens vakantie)

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/4)

  • firmant bankiersfirma "Geertsema, Feith en Co." te Groningen, vanaf 1876 (mede-oprichter)
  • Commissaris van de Koningin in Groningen, van 1 februari 1893 tot 1 oktober 1917 (benoemd bij K.B. van 9 december 1892)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1917 tot 24 juli 1922 (voor de provincie Groningen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • regeringscommissaris Noord-Ooster Lokaalspoorwegmaatschappij
  • lid Raad van Commissarissen Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen, omstreeks 1909 en nog in 1915

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juni 1919 tot september 1919

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer vooral bezig met binnenlandse zaken

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Had zijn benoeming tot Commissaris van de Koningin mede te danken aan de invloed van zijn vader

uit de privésfeer
De Carel-Coenraadpolder bij Termunten is naar hem genoemd

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.