Mr. G.A. Fokker

foto Mr. G.A. Fokker
Bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Zeeuws Tweede Kamerlid uit het midden van de negentiende eeuw. Na zijn rechtenstudie in Leiden advocaat en procureur in Middelburg. Kwam in 1849 als Thorbeckiaan in de Tweede Kamer, maar zijn Kamerlidmaatschap zou diverse malen worden onderbroken. Was enige tijd kantonrechter en later gedeputeerde van Zeeland. Deskundige in de Kamer op het gebied van de Staatsloterij en het bankwezen. Buiten de politiek actief op muzikaal gebied en in diverse genootschappen.

Thorbeckiaan, liberaal
in de periode 1849-1875: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Gerrit Adriaan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Middelburg, 17 december 1811

overlijdensplaats en -datum
Middelburg, 24 augustus 1878

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 augustus 1875 tot 20 september 1875 (voor het kiesdistrict Middelburg)
  • lid Gedeputeerde Staten van Zeeland, van 4 juli 1871 tot 24 augustus 1878
  • lid Provinciale Staten van Zeeland, van 3 juli 1871 tot 24 augustus 1878 (voor het kiesdistrict Middelburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 17 september 1870 (voor het kiesdistrict Middelburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Middelburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 27 februari 1865 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Middelburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Zierikzee)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • voorzitter Vereniging voor Zeeuwse muziekfeesten
  • diverse functies in culturele en wetenschappelijke verenigingen

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Interpelleerde op 16 augustus 1875 minister Heemskerk over zijn late beëdiging als lid van de Tweede Kamer. Hij verweet de vertraging aan de minister, maar die ontkende dat er was getreuzeld met verzending van de machtiging van de Voorzitter om hem te beëdigen.
  • Stemde op 23 maart 1868 vóór de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was koopman en leerlooier
  • Zijn moeder overleed toen hij 3 jaar was en zijn, inmiddels hertrouwde, vader toen hij 14 was, zodat zijn stiefmoeder hem verder alleen moest opvoeden.

verkiezingen (3/6)
  • Werd in 1868 bij de algemene verkiezingen samen met D. van Eck in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg jhr. H.J. van der Heim (cons.) en jhr. J.L. de Jonge (a.r.).
  • Werd in 1866 bij de algemene verkiezingen samen met D. van Eck in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg o.a. jhr. J.L. de Jonge (a.r.).
  • Versloeg in 1866 bij de periodieke verkiezingen O. baron van Wassenaer van Catwijck (a.r.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.