Mr. E.J.A. graaf van Bylandt

foto Mr. E.J.A. graaf van Bylandt
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Medestander van Thorbecke die een veelzijdige staatkundige loopbaan doorliep. Werd door de liberale voorman in 1850 tot Commissaris van de Koning in Zuid-Holland benoemd en trad af toen in 1853 een einde kwam aan het liberale bewind. Werd toen Statenlid en later staatsraad. Tijdens Thorbecke's derde ministerschap in 1871 benoemd tot Commissaris in Overijssel. Werd vier jaar later Eerste Kamerlid en vervolgens Eerste Kamervoorzitter. Telg uit een voornaam adellijk geslacht. Zijn vader was eveneens Eerste Kamerlid; zijn zoon Tweede Kamerlid.

liberaal
in de periode 1848-1874: lid Eerste Kamer, voorzitter Eerste Kamer, lid Raad van State, Provinciaal Gouverneur, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Eugène Jean Alexander

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 1 juli 1807

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 21 februari 1876

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • Commissaris des Konings in Overijssel, van 1 augustus 1864 tot 1 augustus 1868 (benoemd bij K.B. van 31 juli 1864)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1868 tot 20 september 1874 (voor Zuid-Holland)
  • voorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 augustus 1871 tot 19 september 1874 (benoemd bij K.B. van 19 augustus 1871)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid College van Curatoren Hogeschool te Leiden, van 24 januari 1871 tot 21 februari 1876
  • ouderling Waalse Kerk te 's-Gravenhage

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • voorzitter Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 19 september 1871 tot 19 september 1874
  • voorzitter Huishoudelijke Commissie (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 19 september 1871 tot 19 september 1874

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Stemde in 1869 vóór het voorstel tot afschaffing van het dagbladzegel
  • Stemde in 1870 vóór het voorstel tot afschaffing van de doodstraf

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam in 1853 ontslag als CdK na de val van het kabinet-Thorbecke en werd toen direct tot Statenlid gekozen. Hij volgde als zodanig Van der Heim van Duyvendak op, die hem was opgevolgd als Commissaris.
  • Werd in 1864, toen Thorbecke wederom aan het bewind was, opnieuw benoemd tot CdK, ditmaal in Overijssel

uit de privésfeer
Zijn tweede echtgenote was hofdame van koningin Anna Paulowna

verkiezingen
  • Werd in 1859 bij Tweede Kamerverkiezingen in het district Rotterdam verslagen door G.H. Betz (lib.)

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Binnenlandse Zaken, juni 1956 (geweigerd)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.