G. (Gerda) Brautigam

foto G. (Gerda) Brautigam
bron: Fotobureau Stokvis

Bekend en populair PvdA-Tweede Kamerlid, dat in heldere en vaak humoristische bewoordingen en met onmiskenbaar Rotterdams accent opkwam voor de belangen van consumenten. Kreeg daardoor bijnamen als 'prijzen-Gerda' en 'Gerda van de warme bakker'. Na invoering van de b.tw. politieke kwelgeest van minister De Block. Had haar bekendheid mede te danken aan radioprogramma's begin jaren zestig. Zette zich ook in voor beperking van de filmkeuring. Was aanvankelijk journaliste bij 'Het Vrije Volk' die onder andere reisverslagen maakte. Versloeg in 1961 het proces-Eichmann voor haar krant. Dochter van een vooraanstaande Rotterdamse socialist.

PvdA
in de periode 1963-1972: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Gerarda (Gerda)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • G. Brautigam, van 9 maart 1913 tot 1 augustus 1934
  • G. Bergman-Brautigam, van 1 augustus 1934 tot 28 februari 1938
  • G. Brautigam, van 28 februari 1938 tot 11 juli 1966
  • G. Brautigam e/v Van Bodegraven, vanaf 11 juli 1966

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 9 maart 1913

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 5 november 1982

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • OSP (Onafhankelijke Socialistische Partij) (omstreeks 1935)
  • PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • handelsreiziger (tijdens de oorlog)
  • redacteur dagblad "Het Vrije Volk", redactie te Amsterdam, van 1945 tot juni 1963
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 juni 1963 tot 7 december 1972

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/4)

  • penningmeester NJK (Nederlandse Journalisten Kring), van 1949 tot 1961
  • lid raad van advies consumentenprogramma "Koning Klant", VARA-televisie, vanaf 1965

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
  • erelid NJK (Nederlandse Journalisten Kring), vanaf 1961
  • erelid NVJ (Nederlandse Vereniging van Journalisten)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Diende in 1971 samen met haar fractiegenoten Joop Voogd en Hein Roethof een initiatiefwetsvoorstel in om de overheidscontrole op de inhoud van programma's op te heffen. Het voorstel werd in 1973 ingetrokken na aanneming van een amendement-Van der Sanden. (11.120)
  • Interpelleerde op 24 november 1971 minister Langman over het prijsbeleid. Vroeg in een motie om een algemene prijsmaatregel, maar deze motie werd verworpen.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Haar (tweede) echtgenoot was architect
  • Maakte als journaliste van "Het Vrije Volk" onder andere reportagereizen in Europa, Canada en Israël en woonde in 1961 als verslaggeefster het Eichmann-proces in Jeruzalem bij
  • Overleed in 1982 na een (tweede) hersenbloeding; was na een eerste hersenbloeding in 1979 deels verlamd geraakt

anekdotes en citaten
  • Vroeg bij interruptie aan de SGP'er Van Dis, een principiële tegenstander van het kijken naar televsie, die had verklaard dat zijn fractie tegen de ontwerp-Omroepwet zou stemmen vanwege de godslasterlijke en majesteitschendende programma's, "Hoe weet u dat?".

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
  • "Prijzen-Gerda" (bijnaam)
  • "Gerda van de warme bakker" (bijnaam naar aanleiding van haar pleidooi voor brood van zelfstandige bakkers)
  • "Gerda Brootigam" (bijnaam)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.