Prof.Dr. R.A. (Ruud) Koole

foto Prof.Dr. R.A. (Ruud) Koolevergrootglas

Ruud Koole (1953) was van 7 juni 2011 tot 9 juni 2015 Eerste Kamerlid voor de PvdA. Hij was van maart 2001 tot december 2005 voorzitter van de PvdA en in 2007 een half jaar waarnemend voorzitter. De heer Koole is politicoloog en was directeur van het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen in Groningen. Sinds januari 2006 is hij hoogleraar in Leiden. De heer Koole was woordvoerder binnenlandse zaken en hoger onderwijs van de PvdA-Eerste Kamerfractie.

PvdA
in de periode 2001-2015: lid Eerste Kamer, partijvoorzitter, lid Staatscommissie parlementair stelsel

Voornamen (roepnaam)

Rudolf Anton (Ruud)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rilland-Bath (Zld.), 16 augustus 1953

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 juni 2011 tot 9 juni 2015
  • hoogleraar politicologie, in het bijzonder m.b.t. de Nederlandse politiek en haar institutionele ontwikkeling, Universiteit Leiden, vanaf 1 januari 2006
  • voorzitter PvdA, van 17 maart 2001 tot 9 december 2005

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties

huidige (2/7)
  • lid Staatscommissie parlementair stelsel, vanaf 27 januari 2017
  • columnist "SC", vanaf 2014

vorige (2/10)
  • lid referendumcommissie, Wet raadgevend referendum, van 1 oktober 2015 tot 1 juli 2018
  • (in)formateur College van B&W, gemeente Oegstgeest, november-december 2012

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Werd in 2014 op een onverkiesbare plaats gezet op de kandidatenlijst voor de Eerste Kamerverkiezingen en trachtte op het congres in januari 2015 tevergeefs alsnog hoger op de lijst te komen
  • Kreeg als partijvoorzitter onder meer te maken met de leiderschapswisseling in 2002 (Kok/Melkert), met de dramatische verkiezingsnederlaag in mei 2002, met de verkiezing van een nieuwe partijleider in 2002 en met interne debatten over partijvernieuwing, integratie, staatkundige vernieuwing en Europa, waarbij hij soms botste met partijleider Wouter Bos.
  • Versloeg bij de verkiezing van de partijvoorzitter op het PvdA-congres Sharon Dijksma. Hij kreeg 710 stemmen, Dijksma 491.

uit de privésfeer
  • Opgegroeid in Zeeland in een ARP-gezin van 'kleine luyden'
  • Promoveerde bij Prof. Hans Daalder

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.