Mr. J.L. (Jim) Janssen van Raaij

foto Mr. J.L. (Jim) Janssen van Raaij

Rotterdamse advocaat, CHU- en CDA-prominent, Europarlementariër en LPF-Tweede Kamerlid. Bourgondiër met belangstelling voor wapens en krijgskunst. Zette zich in voor de belangen van profvoetballers. Als secretaris van de CHU nauw betrokken bij de totstandkoming van het CDA. In het Europarlement enkele malen in opspraak gekomen, zonder dat beschuldigingen overigens steeds hard gemaakt konden worden. Verliet desondanks de Christendemocratische fractie. Werd als LPF-Kamerlid gekandideerd voor het Tweede Kamervoorzitterschap. Speelde in de Kamer echter geen belangrijke rol.

LPF, CDA
in de periode 1979-2003: lid Tweede Kamer, lid Europees Parlement

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

James Leonard (Jim)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Muntok (Ned.-Indië), 1 juni 1932

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 11 februari 2010

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), van 11 oktober 1980 tot november 1996
  • Unie voor Europa (fractie Europees Parlement, namens de AOV en de Unie 55+), van december 1996 tot juni 1999
  • EVPN (Europees Verkiezers Platform Nederland)
  • LPF (Lijst Pim Fortuyn), van 2002 tot 2008

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • advocaat en procureur te Rotterdam, vanaf 1955
  • lid gemeenteraad van Rotterdam, van 13 oktober 1977 tot 23 augustus 1979
  • lid Europees Parlement, van 17 juli 1979 tot 24 juli 1984
  • lid Europees Parlement, van 5 november 1986 tot 20 juli 1999
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 mei 2002 tot 30 januari 2003

5.

Partijpolitieke functies (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/13)

  • lid Parlementaire Vergadering van de Raad van Europa en West-Europese Unie, van 18 november 2002 tot 23 juni 2003
  • voorzitter Stichting Mijnopruimingsacademie Wanroy Nederland, vanaf november 2002

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • tweede ondervoorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 mei 2002 tot 18 september 2002
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Buitenlandse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 3 oktober 2002 tot 30 januari 2003

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Tweede Kamerlid vooral bezig met justitie en buitenlandse zaken

op het gebied van de EU (2/6)
  • Stemde in mei 1998 als europarlementariër tegen de invoering van de euro (formeel: tegen de ingang van de derde fase van de EMU met elf landen).
  • Stemde in mei 1998 tegen de benoeming van Wim Duisenberg tot president van de Europese Centrale Bank.

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Trad 2 december 1996 uit de christendemocratische fractie, nadat het CDA verlangd had dat hij zijn zetel zou opgeven.
  • Trad nadien in het Europees Parlement in de fractie van onafhankelijke leden op als vertegenwoordiger van AOV/Unie 55+. Dit laatste naar aanleiding van - door hem ontkende - beschuldigingen over de vermenging van zakelijke en politieke belangen (zo zou hij briefpapier van de fractie voor persoonlijke doeleinden hebben gebruikt). Had een slechte verhouding met Hanja Maij-Weggen, de leidster van de Nederlandse christendemocratische delegatie in het Europees Parlement.
  • Was in mei 2002 kandidaat voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer, maar werd niet gekozen. Kreeg 24 van de 146 stemmen.

uit de privésfeer
  • Overleefde als jongen Japanse gevangenschap in kamp Tjihapit. Zijn twee jaar oudere broer overleed in mei 1942 in Bandoeng.
  • Keerde in 1946 uit Indië terug in Nederland
  • Zijn vader was ingenieur en jurist en lid van de Volksraad en van de gemeenteraad van Bandoeng

anekdotes en citaten
  • Liet zich in 1977 in jacquet installeren als raadslid van Rotterdam
  • Toen Europees Commissaris Vredeling zich in 1979 in Straatsburg ernstig opwond over Roy Jenkins, voorzitter van de Europese Commissie, smeet hij een (inmiddels lege) whiskyfles naar een spiegelruit. De ruit, ter waarde van ca. 25000 gulden, werd vernield. In een versie van dit incident wordt gesuggereerd dat Vredeling een asbak naar het hoofd van Janssen van Raaij zou hebben gegooid. Er is echter een andere lezing die stelt dat het juist Janssen van Raaij was die hem suggereerde de whiskyfles in het verhaal te vervangen door 'een asbak'.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.