J.C. (Tineke) Huizinga-Heringa

foto J.C. (Tineke) Huizinga-Heringa

ChristenUnie-politica uit Heerenveen. Was in haar woonplaats raadslid. Werd tweemaal, in 2002 en 2003, met voorkeurstemmen tot lid van de Tweede gekozen en was daarvan een hardwerkend en gewaardeerd lid. Hield zich onder meer bezig met buitenlandse zaken, vreemdelingen- en integratiebeleid en milieubeheer en was lid van de parlementaire enquêtecommissie Srebrenica. Haar staatssecretariaat van Verkeer en Waterstaat in het vierde kabinet-Balkenende verliep minder voorspoedig. Vooral de invoering van de OV-chipkaart was voor haar een lastig dossier. Na het uittreden van de PvdA-bewindsliden was zij in 2010 acht maanden minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Sinds 2015 is zij directeur van de Stichting "Wilde Ganzen".

ChristenUnie
in de periode 2002-2010: lid Tweede Kamer, staatssecretaris, minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Johanna Catharina (Tineke)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Wouterswoude (gem. Dantumadeel, Frl.), 16 februari 1960

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RPF (Reformatorische Politieke Federatie), van april 1998 tot 1 januari 2004
  • ChristenUnie, vanaf januari 2000

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/6)

  • directeur Stichting "Wilde Ganzen", van 1 december 2015 tot 1 januari 2018 (internationale armoedebestrijding)
  • minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, van 23 februari 2010 tot 14 oktober 2010
  • staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat (belast met water, binnen- en zeevaart, dijken en decentraal openbaar vervoer), van 22 februari 2007 tot 23 februari 2010
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 mei 2002 tot 22 februari 2007
  • lid gemeenteraad van Heerenveen, van april 1998 tot juni 2002

takenpakket (bewindspersoon)
  • Was als staatssecretaris binnen de grenzen van het door de minister vastgestelde beleid in het bijzonder belast met de behandeling van de aangelegenheden betreffende: a. Directoraat-generaal Water en de Rijkswaterstaat (met inbegrip van de binnenvaart, de zeevaart, onderhoud van vaarwegen, havens behoudens de mainports Amsterdam en Rotterdam, dijken, sluizen en infrastructuurinpassingen kust en water); b. Het decentrale openbaar vervoer (bus, tram, metro, taxi, decentrale treinverbindingen); c. Het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (KNMI); d. Andere aangelegenheden waarvan behartiging door de minister aan haar werd toevertrouwd

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/4)
  • voorzitter Raad van Commissarissen, Movares, vanaf 1 juni 2018
  • lid bestuur ter bevordering van de christelijke pers, Dagblad Trouw, vanaf 1 januari 2017

vorige (2/8)
  • voorzitter International Governing Boad, Delta Alliance (wereldwijd platform van deltagebieden), van 1 maart 2011 tot 1 november 2017
  • lid Raad van Commissarissen, Caparis, van 1 mei 2012 tot 1 mei 2015

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
lid parlementaire enquêtecommissie Srebrenica (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van juni 2002 tot juni 2003

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Interpelleerde op 23 februari 2006 de ministers voor Vreemdelingenzaken en Integratie en van Justitie over kindersmokkel vanuit Somalië
  • Diende in 2006 een initiatiefwetsvoorstel in over strafbaarstelling van ontkenning van volkenmoord (zoals de holocaust). De verdediging van dit voorstel werd in 2009 overgenomen door Joël Voordewind. (30.579)

als bewindspersoon (beleidsmatig) (2/6)
  • Diende in 2010 als minister van VROM een wetsvoorstel in om vergunningverlening te regelen over bewoning van recreatiewoningen. Daarmee moeten bewoners van die woningen duidelijkheid krijgen over de rechtmatigheid daarvan. (32.266)
  • Bracht in 2008 samen met de ministers Verburg en Cramer het Nationaal Waterplan uit, waarin maatregelen worden aangekondigd om Nederland in de toekomst leefbaar en veilig te maken. In het plan worden maatregelen aangekondigd zoals het versterken van de dijken, het vanaf 2011 introduceren van een nieuwe veiligheidsnorm voor dijken, het inventariseren van overstromingsrisico's en het aanbrengen van extra zand langs de kust. Verder worden Markermeer en de Veluwerandmeren ontkoppeld van het IJsselmeer, om daar ontwikkeling mogelijk te maken van woningbouw en recreatie. De versterking van de Afsluitdijk wordt gecombineerd met mogelijkheden voor energieopwekking. Er komen op zee twee gebieden voor grootschalige windenergie.

als bewindspersoon (wetgeving) (2/4)
  • Bracht in 2009 de Waterwet (Stb. 107) tot stand. Hierdoor worden acht bestaande wetten over waterbeheer vervangen door één wet. De wet regelt het beheer van oppervlaktewater en grondwater. Dit beheer omvat het tegengaan van overlast, schaarste en vervuiling, het gebruik van water voor scheepvaart, industrie, landbouw en recreatie, en de drinkwatervoorziening. De bestaande zes vergunningsstelsels worden gebundeld. Het wetsvoorstel werd in 2006 ingediend door staatssecretaris Schultz van Haegen. (30.818)
  • Bracht in 2008 samen met minister Verburg wetten tot stand tot goedkeuring van verdragen over uitvoering van de ontwikkelingsschets 2010 Schelde-estuarium. In december 2005 kwamen in Middelburg drie verdragen tussen Nederland en het Vlaamse Gewest tot stand over ontwikkelingen in en rond de Schelde. Het gaat daarbij om ontpoldering langs de Westerschelde, natuurontwikkeling, gemeenschappelijk nautisch beheer en verdieping van de vaargeul. Het wetsvoorstel was in 2006 ingediend door staatssecretaris Schultz van Haegen en minister Bot. (30.862, 30.863, 30.864, 30.866, 30.867)

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In april 2008 verwierp de Tweede Kamer een motie-Duyvendak/Roemer waarin vanwege de problemen met de OV-chipkaart het vertrouwen in haar werd opgezegd. De motie kreeg steun van GroenLinks, SP, VVD en PVV.

uit de privésfeer
  • Zij groeide op in Amersfoort
  • Haar vader was directeur van een basisschool; haar moeder was onderwijzeres

verkiezingen
  • Werd in 2002 en 2003 met voorkeurstemmen gekozen

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.