J. (Johan) Stekelenburg

foto J. (Johan) Stekelenburgvergrootglas

Vakbondsbestuurder en burgemeester, die tevens enige jaren senator was. Doorliep een loopbaan bij de FNV en werd daarvan in 1988 voorzitter. Wist die bond om te vormen tot een zelfbewuste, strijdbare, maar ook op overleg gerichte pragmatische organisatie. Was populair bij zijn achterban. Ook als burgemeester van Tilburg geliefd bij de inwoners door zijn gewone manier van optreden, zonder enige vorm van gewichtigdoenerij. Werd in 2002 door de PvdA-leden gekozen tot lijsttrekker voor de Eerste Kamerverkiezingen en was in beeld als kandidaat-premier. Een ernstige ziekte dwong hem af te zien van die kandidatuur en werd hem fataal. Zijn overlijden leidde zowel in Tilburg als daarbuiten tot grote verslagenheid.

PvdA
in de periode 1999-2003: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Voornaam (roepnaam)

Johannes (Johan)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Maarssen, 31 oktober 1941

overlijdensplaats en -datum
Tilburg, 22 september 2003

levensbeschouwing
  • Hervormd (opgevoed)
  • niet-kerkelijk

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 1 augustus 1966

Hoofdfuncties/beroepen

  • bedrijvenmedewerker Metaalbedrijfsbond NVV (Nederlands Verbond van Vakverenigingen) te Leeuwarden, van 1 augustus 1966 tot 1972
  • districtsbestuurder Industriebond FNV (Federatie Nederlandse Vakbeweging), district Gelderland, van 1972 tot 1977
  • districtshoofd Industriebond FNV, district Den Haag, van 1977 tot 1979
  • districtshoofd Industriebond FNV, district Rotterdam, van 1979 tot 1983
  • lid bondsbestuur Industriebond FNV te Amsterdam, van 1983 tot 1984
  • lid federatiebestuur FNV, van 1984 tot 11 september 1985
  • vicevoorzitter FNV, van 11 september 1985 tot 1 mei 1988
  • voorzitter FNV (Federatie Nederlandse Vakbeweging), van 1 mei 1988 tot 1 juni 1997
  • burgemeester van Tilburg, van 1 juli 1997 tot 22 september 2003
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1999 tot 22 september 2003
  • fractievoorzitter PvdA Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 10 juni 2003 tot 22 september 2003

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Eerste Kamerlid vooral bezig met sociale zaken

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn tweelingbroer Jan is een bekend t.v.-sportverslaggever
  • Na een operatie op 20 januari vanwege slokdarmkanker in de eerste maanden van 2003 uitgeschakeld.
  • Legde op 17 september 2003 opnieuw zijn werkzaamheden neer vanwege ziekte
  • Zijn vader was omwalser/kwaliteitscontroleur bij Demka in Utrecht. Hij was lid van het CNV en van de CDU (Christelijk-Democratische Unie), en later van NVV (FNV) en PvdA.

Publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
  • J. Buevink, "Johan Stekelenburg 1941-2003. Midden in de polder", in: SER Bulletin, okt. 2003
  • J. Terlingen, "Allemansvriend. Het levensverhaal van Johan Stekelenburg" (2005)
  • A. van Kessel, "Stekelenburg, Johannes (1941-2003)", in Biografisch Woordenboek van Nederland, deel VI (digitale versie)

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.