Dr. K. (Khadija) Arib

De link naar de uitgebreide versie van deze biografie is verlopen. U ziet nu de publieksversie.

foto Dr. K. (Khadija) Arib
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Flickr / Partij van de Arbeid

Khadija Arib (1960) was vanaf 19 mei 1998 tot 4 november 2022, met een onderbreking van 30 november 2006 tot 1 maart 2007, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Van 13 januari 2016 tot 7 april 2021 was zij voorzitter van de Tweede Kamer. Mevrouw Arib is van Marokkaanse afkomst en kwam op haar vijftiende naar Nederland. Zij was voor zij Kamerlid werd onder meer waarnemend hoofd en senior-beleidsmedewerker Maatschappelijke Opvang en Gezondheidszorg van de gemeente Amsterdam. In de Tweede Kamer hield zij zich bezig met gezondheidszorg, medisch-ethische vraagstukken, bestrijding van mensenhandel en zedenwetgeving. Zij was voorzitter van de algemene commissie voor Jeugdzorg en gedurende korte tijd van de tijdelijke commissie corona.

PvdA
in de periode 1998-2022: lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Khadija (Khadija)

geboorteplaats en -datum
Hedami (Marokko), 10 oktober 1960, opmerking: bij Casablanca

2.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

3.

Hoofdfuncties/beroepen (6/13)

  • onderzoeker ISES (Instituut voor Sociale en Economische Studies), Erasmus Universiteit Rotterdam, van 1994 tot 1995 (onderzoek naar opvoeding bij Marokkaanse gezinnen)
  • waarnemend hoofd en senior-beleidsmedewerker, Maatschappelijke Opvang en Gezondheidszorg, gemeente Amsterdam, van 1995 tot 1998
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 mei 1998 tot 30 november 2006
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 maart 2007 tot 4 november 2022
  • waarnemend voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 december 2015 tot 13 januari 2016
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 januari 2016 tot 7 april 2021

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties

huidige
  • lid Raad van Toezicht OLVG-ziekenhuis te Amsterdam, vanaf 1 januari 2022
  • voorzitter Raad van Toezicht ARQ Nationaal Psychotrauma Centrum, vanaf 1 januari 2022

vorige (2/20)
  • voorzitter curatorium Internationaal Perscentrum "Nieuwspoort", van januari 2016 tot maart 2021
  • lid Raad van Advies Carnegiestichting, van januari 2016 tot 2021

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/13)
  • voorzitter werkgroep viering 100 jaar kiesrecht (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 2018 tot 2020
  • voorzitter Tijdelijke Commissie Corona (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 6 juli 2022 tot 4 oktober 2022

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
  • lid Comité van Aanbeveling "Vrienden van theater 'de Roode Bioscoop'", vanaf 13 maart 2013
  • lid Comité van Aanbeveling 100 jaar Kiesrecht, van augustus 2017 tot 2020

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (3/9)
  • Nam in 2022 de verdediging over van een in 2005 door Jan Boelhouwer ingediend initiatiefwetsvoorstel over de door de raad gekozen burgemeester. Het wetsvoorstel verviel in 2023. (29.958)
  • Nam in 2022 de verdediging over van het in 2016 door Albert de Vries ingediende initiatiefwetsvoorstel bestrijding krimpproblematiek in. Het wetsvoorstel verviel in 2023. (34.520)
  • Was tussen 7 juli 2022 en 4 november 2022 voorzitter van de tijdelijke commissie corona, die de parlementaire enquête naar de aanpak van de coronapandemie voorbereidde. Zij vertrok uit de Kamer toen de werkzaamheden van deze commissie nog niet waren afgerond.

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/15)
  • Vertrok op 4 november 2022 uit de Tweede Kamer, zonder afscheidsspeech in de plenaire zaal van de Tweede Kamer.
  • In juni 2023 spande zij een civiele procedure aan waarmee zij het door het Presidium ingestelde onderzoek naar klachten over haar gedrag wilde laten stopzetten. Zij vroeg ook alle gegevens uit het onderzoek te laten vernietigen. De door haar geleden schade diende te worden vergoed.
  • Op 31 oktober 2023 verscheen het rapport over het feitenonderzoek. De conclusies daarvan waren dat er inderdaad sprake was geweest van onveilige werksituaties en dat zij bepaalde taken naar zich toe had getrokken ten aanzien van personeel en organisatie.

uit de privésfeer
  • Haar ouders waren werkzaam in een wasserij in Schiedam. Haar vader overleed in 1980.

verkiezingen
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen 2017 en 2021 nummer 2 op de PvdA-kandidatenlijst. Kreeg in 2017 48.440 en in 2021 52.493 stemmen.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie (6/11)
  • Wouter de Winther en Lise Witteman, "Ik heb altijd alles zelf moeten bevechten", De Telegraaf, 10 september 2016
  • Hans van Soest, "'Ik tob niet over de toekomst'", AD Magazine, 11 maart 2017
  • Bas Maliepaard, "Omdat ik in een dictatuur heb geleefd, besef ik hoe bijzonder onze democratie is", Margriet, 2017
  • Gerry van de List, 'Boven de partijen', juni 2018
  • Ria Cats, "Vanwege mijn afkomst mag ik geen fouten maken", Het Financieele Dagblad, 9 september 2018
  • Arjan Visser, "'Ik ben wie ik ben, ik sta voor mezelf'", Trouw (rubriek Tien geboden), 13 maart 2021

In de uitgebreide versie is een overzicht van publicaties opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

In deze biografie zijn gegevens verwerkt tot 24 januari 2020.