Mr. A.G.A. (Anthon) ridder van Rappard

foto Mr. A.G.A. (Anthon) ridder van Rappard
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Vertrouweling van de koningen Willem II en Willem III. Trad vaak bemiddelend op tussen Willem III en diens ministers. Na een ambtelijke loopbaan secretaris van de Staatssecretarie en in 1841 directeur van het Kabinet des Konings. Als zodanig was hij zeer invloedrijk en speelde hij regelmatig een belangrijke rol bij het formeren van kabinetten. In 1854 minister van Hervormde Eredienst en eind 1856 nam hij Binnenlandse Zaken over van Simons. In die functie bracht hij de Lager-onderwijswet in het Staatsblad. Zijn politieke rol was daarna uitgespeeld, maar hij werd wel president-curator van Utrechtse universiteit.

conservatief
in de periode 1840-1858: minister, directeur Kabinet van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Anthony Gerhard Alexander (Anthon)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 5 oktober 1799

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 1 april 1869

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/10)

  • directeur Kabinet des Konings, van 1 januari 1841 tot 20 januari 1854
  • secretaris ministerraad, van januari 1841 tot 20 januari 1854
  • minister voor de Zaken van de Hervormde en andere Erediensten, behalve die der Rooms-Katholieke, van 20 januari 1854 tot 19 januari 1857
  • waarnemend minister van Binnenlandse Zaken, van 11 december 1856 tot 19 januari 1857 (in verband met ziekte van minister Simons)
  • minister van Binnenlandse Zaken, van 19 januari 1857 tot 18 maart 1858

ambtstitel
  • minister van staat, van 12 maart 1858 tot 1 april 1869

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • lid en president College van Curatoren Hogeschool te Utrecht, van 2 januari 1859 tot 1 april 1869
  • president commissie van beheer over nalatenschap koning Willem II

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
honorair lid genootschap "Arti et Amicitiae" te Amsterdam

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als bewindspersoon (wetgeving) (2/3)
  • Bracht in 1857 een groot aantal wetten tot vereniging van gemeenten (met name in Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht) tot stand
  • Bracht in 1857 wetten tot afschaffing van de invoerrechten op vreemde vis, inzake de zeevisserij en op de jacht en visserij tot stand

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Vertrouweling van koning Willem III
  • Speelde tussen 1848 en 1853 een belangrijke rol bij het aanzoeken van ministers

uit de privésfeer
  • Een oudere broer had een betrekking bij het ministerie van Oorlog, en met deze woonde Anthony bijna onafgebroken samen
  • Zijn vader was Koninklijk Pruisisch richter over Zevenaar, Huissen en De Liemers

niet-aanvaarde politieke functies
  • kandidatuur voor Tweede Kamer in Alkmaar en Utrecht (na zijn ministerschap)
  • Commissaris des Konings in Noord-Holland (geweigerd)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.