Drs. H.J. (Harry) van den Bergh

foto Drs. H.J. (Harry) van den Berghvergrootglas

In de jaren zeventig en tachtig één van de buitenlandspecialisten van de PvdA-Tweede Kamerfractie. Voor hij Kamerlid werd buitenland-secretaris van de PvdA. Specifiek hield hij zich bezig met handelspolitiek, het Midden-0osten en mensenrechten. Hij trok zich in het bijzonder het lot van joden in de Sovjet-Unie aan en leidde een Kamercommissie die onderzoek deed naar de boycot van bedrijven met Joodse werknemers in de Arabische wereld. Hield zich later ook bezig met het aanschaffingsbeleid van defensiematerieel en was voorzitter van de commissie voor Defensie. Moest de Tweede Kamer verlaten nadat hij in opspraak was gekomen door dubieuze transacties in aandelen Fokker. Werd op latere leeftijd raadslid in Amstelveen.

PvdA
in de periode 1977-1987: lid Tweede Kamer

Voornamen (roepnaam)

Harry Jacob (Harry)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 1 april 1942

levensbeschouwing
Nederlands Israëlitisch

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

Hoofdfuncties/beroepen

  • wetenschappelijk medewerker Koos Vorrink-Instituut, van 1970 tot 1972
  • stafmedewerker PvdA-fractie Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1972 tot april 1975
  • internationaal secretaris PvdA, van 10 april 1975 tot oktober 1977
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1977 tot 3 september 1987
  • adviseur ministerie van Economische Zaken, van 1987 tot 1988
  • lid stafdirectie telecommunicatie ALCATEL Nederland b.v. te 's-Gravenhage, van 1 juni 1988 tot 1996
  • directeur-eigenaar "New Idea Management en Consultancy Holding" B.V., vanaf 1996
  • directeur-eigenaar "Van den Bergh Beheer" B.V., vanaf 1996
  • mede-eigenaar en lid Raad van Commissarissen "Y-Grain Projectontwikkeling" B.V.
  • lid gemeenteraad van Amstelveen, van 11 maart 2006 tot 16 maart 2010
  • lid gemeenteraad van Amstelveen, van 27 maart 2014 tot 29 maart 2018

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder buitenlandse zaken (o.a. mensenrechten en Midden-Oosten), handelspolitiek en defensie (materieel, uitzending militairen) van de PvdA-Tweede Kamerfractie
  • Interpelleerde op 4 december 1980 minister Van der Klaauw en staatssecretaris Wallis de Vries over de deelneming van Nederland aan de miniwereldkampioenschappen in Uruguay
  • Interpelleerde op 19 februari 1981 minister Van der Klaauw over het opschorten van humanitaire hulp vanuit de EG aan El Salvador
  • Diende in 1981 met zijn fractiegenoot Schelto Patijn een initiatiefwetsvoorstel in over regels voor het toetsen van ontwikkeling, produktie, aanschaf en plaatsing van wapensystemen aan het belang van de wapenbeheersing. Het voorstel werd later ingetrokken. (16.595 )

opvallend stemgedrag
  • Behoorde in 1980 tot de minderheid van zijn fractie die vóór een Nederlandse boycot van de Olympische Spelen in Moskou was

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn moeder was ateliernaaister

woonplaats
Amstelveen

Publicaties/bronnen

publicaties
  • publicaties in "Socialisme en Democratie"
  • publicaties in "NRC Handelsblad"
  • PvdA-nota ontwikkelingssamenwerking
  • PvdA-nota E.E.G.-beleid

literatuur/documentatie
  • H. Visser, "Wie is Wie in de Tweede Kamer?" (1983)
  • NRC Handelsblad, 13 juni 1987

Uitgebreide versie

uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.