Dr. H.B. (Stuuf) Wiardi Beckman

foto Dr. H.B. (Stuuf) Wiardi Beckman
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Veelbelovend sociaaldemocratisch politicus en partij-ideoloog, die kort voor de bevrijding in Dachau stierf. Hielp Troelstra bij het schrijven van diens memoires en was hoofdredacteur van dagblad Het Volk. Als partijbestuurder en Eerste Kamerlid was hij een pleitbezorger van een gematigder koers van de SDAP, met name ten aanzien van de defensie en het koningshuis. Verliet in mei 1940 de Senaat om als officier dienst te kunnen doen. Naar hem is het wetenschappelijk instituut van de PvdA vernoemd.

SDAP
in de periode 1937-1940: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Herman Bernard (Stuuf)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Nijmegen, 4 februari 1904

overlijdensplaats en -datum
Dachau (Dld.), 15 maart 1945

begraafplaats en -datum
Ereveld Loenen te Loenen (Gld.), 8 september 1960 (herbegrafenis)

3.

Partij/stroming

partij(en)
SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij) (lid sinds zijn studententijd)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • docent School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam, vanaf 1 januari 1941
  • medewerker uitgeverij "H.D. Tjeenk Willink", vanaf juni 1940
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1937 tot 10 mei 1940

gevangenschap/internering
  • geïnterneerd gevangenis te Scheveningen, van 18 januari 1942 tot 6 november 1942 (na een mislukte poging om naar Engeland over te steken)
  • geïnterneerd concentratiekamp te Amersfoort, van 16 november 1942 tot januari 1943
  • geïnterneerd concentratiekamp te Vught, van januari 1943 tot september 1943
  • geïnterneerd concentratiekamp te Amersfoort, van september 1943 tot oktober 1943
  • geïnterneerd concentratiekamp te Natzweiler (Elzas), van oktober 1943 tot juli 1944 (op 27 april 1943 door een Duits gerecht veroordeeld tot "Nacht-und-Nebel-Gefangene")
  • geïnterneerd concentratiekamp te Dachau, van juli 1944 tot 15 maart 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Grootburgercomité, 1942
  • lid Comité-Scholten, van 1940 tot januari 1942 (jongeren uit verschillende politieke partijen, die onder leiding van Paul Scholten over de naoorlogse politiek spraken)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was defensie-woordvoerder van de SDAP in de Eerste Kamer. Sprak ook enkele malen over onderwijs, justitie en verkeer.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Assisteerde Troelstra bij het schrijven van diens Gedenkschriften; voltooide na Troelstra's dood het (vierde) deel "Storm"
  • Moest zijn kamerlidmaatschap opzeggen in verband met terugkeer in werkelijke militaire dienst

uit de privésfeer (3/6)
  • Zijn vader was zenuwarts en oprichter/geneesheer-directeur van sanatorium "Berkenoord"; zijn moeder was onderwijzeres en verpleegster
  • Overleed in gevangenschap aan vlektyphus
  • Werd in de nacht van 17 op 18 januari 1942 bij een nieuwe poging samen met Goedhart op het Scheveningse strand door een Duitse patrouille ontdekt

verkiezingen
  • Werd in 1937 gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.



© PDC Informatie Architectuur - Alle rechten voorbehouden