L.L.H. (Lou) de Visser

foto L.L.H. (Lou) de Visser

Communistenleider in het interbellum. Was van eenvoudige komaf en had voor hij de politiek in ging diverse baantjes. Was medeoprichter van het tijdschrift 'De Tribune' en trad in 1909 uit de SDAP. Schuwde als Tweede Kamerlid het gebruik van krasse taal niet en kwam daardoor vaak in aanvaring met de voorzitter. Lag desondanks beter bij zijn medeleden dan Wijnkoop, omdat hij in de persoonlijke omgang gemoedelijk was. Was tevens lid van de Haagse gemeenteraad en van de Staten van Zuid-Holland.

CPH, CPN
in de periode 1925-1941: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Louis Leonardus Hendrikus (Lou)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Delfshaven, 21 mei 1878

overlijdensplaats en -datum
Lubecker Bocht, 3 mei 1945

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), van 1899 tot 14 maart 1909
  • SDP (Sociaal-Democratische Partij), vanaf 14 maart 1909 (medeoprichter)
  • CPH (Communistische Partij Holland), van 1918 tot 1935
  • CPN (Communistische Partij van Nederland), vanaf 1935

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/19)

  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 1 juli 1919 tot 29 juli 1940
  • lid gemeenteraad van 's-Gravenhage, van 2 september 1919 tot 29 juli 1940 (verbod Reichskommissar)
  • fractievoorzitter CPH Tweede Kamer der Staten-Generaal, van juli 1925 tot 15 september 1941
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1925 tot 15 september 1941

gevangenschap/internering
  • geïnterneerd te Schoorl (N.H.), vanaf juni 1941
  • geïnterneerd te Amersfoort
  • geïnterneerd te Neuengamme (Dld.) bij Hamburg, van 18 december 1941 tot mei 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid bestuur Nederlandsche Bakkersgezellenbond
  • voorzitter Nederlandsche Bakkersgezellenbond, afdeling 's-Gravenhage

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/16)
  • Interpelleerde in 1936 minister Slingenberg over de vissersstaking te IJmuiden
  • Interpelleerde in 1938 minister Goseling over toelating, uitzetting en behandeling vreemdelingen

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/6)
  • Werd 29 november 1932 voor één dag de toegang tot het Kamergebouw ontzegd, vanwege verstoring van de orde tijdens een debat over disciplinaire bestraffing van marinepersoneel dat had gedemonstreerd in Den Haag. Hij keerde zich tegen een ordevoorstel om een motie-Albarda over herziening van de straf, uit te stellen.
  • Werd op 12 juli 1933 door het gerechtshof te Arnhem in hoger beroep vrijgesproken wegens belediging van rijkspresident Von Hindenburg (bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Tiel)
  • Verstoorde in 1934 met zijn twee fractiegenoten de orde in de Ridderzaal door het roepen van tegen het kabinet gerichte leuzen. Werd hardhandig verwijderd, waarbij hij een bloedneus opliep.

uit de privésfeer
  • Zijn vader was behanger en stoffeerder. Hij was vier maanden voor de geboorte van Louis overleden.
  • Zijn moeder hertrouwde met een douanebeambte
  • Kwam om het leven toen hij met andere gevangenen op het stoomschip Cap Arcona werd overgebracht uit Neuengamme, na het oprukken van de geallieerden; het schip werd bij vergissing door Engelse vliegers in de Bocht van Lübeck gebombardeerd

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.