Mr. P. Rink

foto Mr. P. Rink
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Onberispelijk geklede en gecoiffeerde Tielse advocaat, die tot de vooraanstaande liberalen in de eerste helft van de twintigste eeuw behoorde. Voorstander van kiesrechtuitbreiding. Kwam in 1891 in de Kamer, na in zijn woonplaats ook wethouder te zijn geweest. Was in het kabinet-De Meester minister van Binnenlandse Zaken. Keerde na zijn ministerschap in 1909 terug als afgevaardigde voor Hoogezand. Als liberaal fractieleider kwam hij na de spanningen in november 1918 met een motie waarin om maatschappelijke hervormingen werd gevraagd. Bleef tot zijn tachtigste Eerste Kamerlid. Uiterst hoffelijk politicus.

Vrijheidsbond, Liberale Unie, vooruitstrevende kamerclub, vrijzinnig-democratische kamerclub
in de periode 1891-1932: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK, minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Pieter

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Tiel, 13 augustus 1851

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 6 augustus 1941

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • liberaal: vooruitstrevend
  • Takkiaan, 1894

partij(en)
  • Liberale Unie, tot 16 april 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", vanaf 16 april 1921

lid tussentijds gevormde fractie(s)
  • Kiesrecht-Kamerclub, van september 1893 tot maart 1894
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van mei 1894 tot september 1897
  • Vrijzinnig-Democratische Kamerclub, van 22 september 1897 tot maart 1901
  • Vooruitstrevend-Liberale Kamerclub, van 2 december 1902 tot juni 1905

4.

Hoofdfuncties/beroepen (10/14)

  • fractievoorzitter Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1923 tot 20 september 1932
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1923 tot 20 september 1932
  • fractievoorzitter Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 april 1921 tot 24 juni 1922
  • fractievoorzitter Liberale Unie, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1918 tot 16 april 1921
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1909 tot 24 juni 1922 (1909-1918 voor het kiesdistrict Hoogezand)
  • advocaat te 's-Gravenhage, van 1908 tot 1937
  • minister van Binnenlandse Zaken, van 17 augustus 1905 tot 10 februari 1908
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 17 augustus 1905 (voor het kiesdistrict Arnhem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1891 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Arnhem)
  • kantonrechter-plaatsvervanger te Tiel, van 1 juni 1888 tot september 1891

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/11)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/9)

  • lid Raad van Commissarissen N.V. Nationale Levensverzekeringsbank te Rotterdam, omstreeks 1930 en nog in 1935
  • lid Centraal Stembureau, van 1922 tot 1938

afgeleide functies, presidia etc. (2/19)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 30 juni 1931 tot 21 september 1932
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 16 september 1930 tot 17 maart 1931

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over zaken betreffende justitie, arbeid en financiën en over binnenlandse zaken

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Stelde in 1905 een Staatscommissie inzake Grondwetsherziening (Staatscommissie-De Beaufort) in
  • Belangrijkste benoemingen tijdens zijn ministerschap: A.R. Zimmerman (lib., burgemeester van Rotterdam) en H.J. Dijckmeester (lib., Commissaris der Koningin in Zeeland)

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/5)
  • Werd in oktober 1920 en september 1921 als tweede op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet
  • De door hem voorgezeten bezuinigingscommissie werd ingesteld na aanneming in 1919 van een door hem ingediende motie over het doorvoeren van besparingen bij de overheid
  • Diende in november 1918, na de mislukte revolutiepoging van Troelstra, een motie in (die werd aangenomen), waarin om democratische en sociale hervormingen werd gevraagd

uit de privésfeer
  • Zijn oudste broer van hoogleraar in Groningen
  • Een broer van hem was gehuwd met een zus van P. ten Bosch, staatsraad
  • Zijn vader was advocaat en procureur en wethouder van Tiel

verkiezingen (3/11)
  • Werd in 1923 en 1926 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep IV: Zuid-Holland
  • Werd in 1917 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen
  • Werd in 1913 in het district Hoogezand verslagen door H. Spiekman (sdap) na herstemming. Die opteerde echter voor Rotterdam II, waarna nieuwe verkiezingen werden gehouden in Hoogezand. Rink versloeg toen na herstemming Dr. Th. van der Waerden (sdap).

niet-aanvaarde politieke functies
  • Nam in 1905 zijn benoeming tot Tweede Kamerlid niet aan in verband met zijn benoeming tot minister

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.