Mr. A.F.X. Luyben

foto Mr. A.F.X. Luyben
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Zoon van Tweede Kamerlid (en Kamervoorzitter) J.L.A. Luyben en na diens dood zijn opvolger als Tweede Kamerlid voor het district Den Bosch. Behoorde tot de meer conservatieve katholieken, en was dus geen zgn. Papo-liberaal. Na eerst het ministerschap van Justitie te hebben geweigerd, werd hij in 1868 wel minister voor RK Eredienst in het kabinet-Van Zuylen van Nijevelt. Was toen de enige katholiek in dat kabinet. Nadien weer Tweede Kamerlid en later tevens burgemeester van Den Bosch. Kwam uit een gegoede Bossche familie van bierbrouwers.

conservatief (katholiek)
in de periode 1859-1902: lid Tweede Kamer, minister, staatsraad in buitengewone dienst

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Aloysius Franciscus Xaverius

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Achternaam oorspronkelijk: Luijben

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 26 januari 1818

overlijdensplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 9 juni 1902

begraafplaats en -datum
Orthen, 13 juni 1902

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • conservatief
  • R.K. (Rooms-Katholieken) (na 1871)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/13)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 31 oktober 1859 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)
  • minister voor de Zaken der Rooms-Katholieke Eredienst, van 15 januari 1868 tot 4 juni 1868
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1869 tot 10 december 1873 (voor het kiesdistrict Breda)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 26 februari 1874 tot 6 juni 1880 (voor het kiesdistrict Breda)
  • rechter Arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch, van 1 juli 1880 tot 1 april 1883
  • raadsheer Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, van 1 april 1883 tot 16 maart 1893

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • voorzitter bestuur Koninklijke School voor Nuttige en Beeldende Kunsten te 's-Hertogenbosch, omstreeks 1876
  • tweede voorzitter Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant, omstreeks 1876

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1866 tot mei 1866
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1871 tot juni 1871

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Stemde in 1866 tegen de motie-Keuchenius waarin afkeuring werd uitgesproken over het vertrek van minister Mijer vanwege diens benoeming tot Gouverneur-Generaal
  • Stemde in 1867 vóór de (verworpen) begroting van Buitenlandse Zaken

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in november 1866 en in september 1867, 1873, 1874 en 1879 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet
  • Werd in 1868 als eerste aanbevolen voor benoeming in de Hoge Raad, maar niet benoemd

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg in 1869 P.J.J. Hollingérus Pijpers (lib.)
  • Versloeg in 1873 N.R.H. Guljé (lib.) en jhr. M.M. van Asch van Wijck (a.r.)
  • Versloeg in 1877 J.H. van Mierlo (lib.) en jhr. A.F. de Savornin Lohman (a.r.)

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Justitie, november 1867 (na het overleden van minister Borret)
  • lid Raad van State (benoemd bij K.B. van 13 februari 1881, maar dit K.B. werd op zijn verzoek ingetrokken)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.