Mr. J.L.A. Luyben

foto Mr. J.L.A. Luyben

Katholiek rechter, provinciebestuurder en politicus uit een vooraanstaande Bossche familie, die aanvankelijk - onder Willem I en Willem II - als Tweede Kamerlid tot de oppositionele leden behoorde. In 1840 één van de elf leden die tegen alle voorstellen tot Grondwetsherziening stemden. Tweede Kamervoorzitter in 1843/1844. Kwam na 1848 in conservatiever vaarwater.

financiële oppositie, moderaat of gematigd liberaal, conservatief (katholiek)
in de periode 1829-1859: lid Tweede Kamer, voorzitter Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johannes Lambertus Antonius

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Achternaam oorspronkelijk: Luijben

geboorteplaats en -datum
Delft, 14 december 1786

overlijdensplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 15 september 1859

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • "financiële oppostie" (ten tijde van koning Willem I en koning Willem II)
  • conservatief-liberaal (na 1848)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 oktober 1829 tot 13 februari 1849 (voor Noord-Brabant)
  • raadsheer Provinciaal Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, van 1 januari 1843 tot 15 september 1859
  • voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 oktober 1843 tot 22 oktober 1844
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 15 september 1859 (voor het kiesdistrict 's-Hertogenbosch)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van juni 1853 tot augustus 1853
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1853 tot februari 1854

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/11)
  • Behoorde in 1847 tot de dertien leden die vóór het (verworpen) wetsvoorstel tot intrekking van de accijns op het gemaal van rogge stemde
  • Stemde in 1857 tegen de ontwerp-Wet op het lager onderwijs van Van Rappard

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in september 1851 als tweede op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet
  • Leidde in juni en september 1853 als oudste lid in jaren de eerste vergadering van de Tweede Kamer na opening van de nieuwe zittingsperiode
  • Werd in juni en september 1853, en in september 1854 en 1855 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet

uit de privésfeer
Zijn vader was bierbrouwer

verkiezingen (3/4)
  • Werd in 1850 in de eerste stemmingsronde gekozen met bijna 74 procent van de stemmen
  • Werd in 1853 in de eerste stemmingsronde gekozen met bijna 58 procent van de stemmen
  • Werd in 1854 en 1858 gekozen zonder dat er stemmen op anderen werden uitgebracht

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.