Drs. A.J. (Arie) Lems

foto Drs. A.J. (Arie) Lems
bron: Gemeentearchief Rotterdam

Nuchtere socialist die na een studie economie zich ontwikkelde tot een bekwaam bestuurder en een politiek tacticus. Zoon van een Rotterdamse politiecommissaris. Enige jaren bedrijfsadviseur, lid van de Rotterdamse gemeenteraad (en vanaf 1970 fractievoorzitter) en van de Rijnmondraad. In de Tweede Kamer was hij woordvoerder middenstand en verkeer voor de PvdA. Oogstte waardering als burgemeester van Schiedam en later van Zaanstad.

PvdA
in de periode 1967-1972: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Arie Johannes (Arie)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 12 juni 1928

overlijdensplaats en -datum
Assendelft (gem. Zaanstad), 21 augustus 2003

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 1955

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 februari 1967 tot 16 augustus 1972
  • burgemeester van Zaanstad, van 16 juni 1979 tot 16 november 1988
  • waarnemend burgemeester van Haarlemmermeer, van 1 februari 1994 tot 1 juni 1994

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • voorzitter STIZA (Stichting Verantwoord Alcoholgebruik), tot december 1996
  • lid bestuursraad LSOP (Landelijk Selectie- en Opleidingsinstituut Politie), vanaf 1 oktober 1992

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter vaste commissie voor Economische Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 29 september 1971 tot 16 augustus 1972

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder middenstandszaken, defensie en verkeer (zeehavens, scheepvaart) van de PvdA-Tweede Kamerfractie

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Had enige jaren een radiorubriek bij de VARA over het midden- en kleinbedrijf
  • Bij zijn vertrek als Kamerlid speelde ook mee dat dit moeilijk was te combineren met het fractievoorzitterschap in de Rotterdamse gemeenteraad
  • Zijn naam werd in 1974 veelvuldig genoemd als mogelijke nieuwe burgemeester van Rotterdam

niet-aanvaarde politieke functies
  • wethouder van havenzaken van Rotterdam, september 1970 (geweigerd)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.