H. (Hendrik) Koekoek

foto H. (Hendrik) Koekoekvergrootglas

Voorman van de Boerenpartij. Bekend, kleurrijk, maar ook omstreden Tweede Kamerlid. Leider van de 'Vrije Boeren' die zich keerden tegen regulering van de landbouw via de PBO (Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie). Kreeg midden jaren zestig ook steun van andere ontevreden kiezers en wist zodoende met zijn partij in 1963 drie en in 1967 zeven zetels te behalen. Riep in eigen gelederen weerstanden op, zeker toen hij leden met een besmet oorlogsverleden verdedigde, en kreeg in de jaren zestig geregeld te maken met afsplitsingen. Reageerde op kritiek veelal met persoonlijke aanvallen op politieke tegenstanders. Werd als Kamerlid nauwelijks serieus genomen.

Boerenpartij
in de periode 1963-1981: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Voornaam (roepnaam)

Hendrik (Hendrik)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hoogeveen, 22 mei 1912

overlijdensplaats en -datum
Bennekom (gem. Ede), 8 februari 1987

levensbeschouwing
Hervormd: orthodox

Partij/stroming

partij(en)
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), tot 1956 (reeds lid voor de Tweede Wereldoorlog)
  • Nederlandse Oppositie Unie
  • Boerenpartij, van 1958 tot 1981
  • RVP (Rechtse Volkspartij), vanaf 1981

Hoofdfuncties/beroepen

  • veehouder, ouderlijk pluimveebedrijf te Hollandscheveld, van 1924 tot 1943
  • landarbeider op verschillende boerenbedrijven in Noord-Holland (jaren '30)
  • veehouder te Lienden, van 1943 tot 1952 (op boerderij schoonvader)
  • veehouder te Bennekom, van 1952 tot 1963
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 6 juni 1962 tot 5 juni 1963
  • lid gemeenteraad van Ede, van 4 september 1962 tot 1 september 1970
  • fractievoorzitter Boerenpartij Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1963 tot 9 september 1981
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 juni 1963 tot 10 juni 1981

gevangenschap/internering
gevangenschap te Scheveningen en Utrecht en in Duitsland, 1943 (zeven maanden)

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was veehouder in Hollandscheveld

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, juni 1970 (bedankt)

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"Boer Koekoek"

Publicaties/bronnen

publicaties
"Is vrees voor dictatuur van het landbouwschap gegrond ?" (1948)

literatuur/documentatie
  • K. Baartmans, "Boer Koekoek" (1966)
  • C.H. Veenstra, "Hendrik Koekoek. 1912-1987, Politicus", in: Biografisch Woordenboek Gelderland, deel III, 86
  • I. Terluin, "100 jaar boer Koekoek" (2012)
  • W. Slagter, "Koekoek, Hendrik (1912-1987)", in: Biografisch Woordenboek van Nederland, deel IV, 260
  • F. van der Molen, "Wie is Wie in de Tweede Kamer?" (1970)

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.